Zamknij

Czyste Powietrze 2019: kiedy, jak i gdzie złożyć wniosek? INFORMACJE

Redakcja
22.01.2019 11:43
Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze: kiedy, jak i gdzie?
fot. pixabay.com

Wniosek o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze można już składać do urzędów – zapowiedziało ministerstwo środowiska. Pieniądze w ramach rządowego projektu mogą otrzymać właściciele domów, którzy chcą ocieplić swoje mieszkania – np. przez wymianę okien czy pieców na te bardziej ekologiczne. Sprawdzamy kiedy, jak i gdzie w 2019 złożyć wniosek o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, a także ile wyniosą dotacje.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze: kiedy i jak złożyć wniosek? Jak się zalogować do programu Czyste Powietrze? Gdzie złożyć wniosek? Odpowiadamy na pytania dotyczące dofinansowania z programu Czyste Powietrze.

Czyste Powietrze: kiedy, jak i gdzie złożyć wniosek?

Od początku tego roku wojewódzkie filie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymały przyjmowanie wniosków ze względu na konieczność dostosowania systemu informatycznego do obowiązujących przepisów. Od 21 stycznia ministerstwo środowiska znów przyjmuje wnioski w programie Czyste Powietrze.

Ponad 1 mld zł na dotacje z programu antysmogowego

Wniosek od dofinansowanie w programie Czyste Powietrze można złożyć online. Wystarczy wejść na tzw. Portal Beneficjenta, który jest na stronie WFOŚiGW, użyć podpisu elektronicznego lub poprzez użycie podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP. Do tego, by złożyć wniosek potrzebne jest konto w Portalu Beneficjenta na stronie WFOŚiGW. Wypełniony już dokument można później wydrukować.

Wniosek będzie też można wypełnić odręcznie, po pobraniu go z najbliższego oddziału WFOŚiFW.

Czyste powietrze 2018: wniosek o dofinansowanie  - dla kogo, jakie kryteria? INFORMACJE

Z dofinansowania w programie Czyste Powietrze mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami i współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w takim domu lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. O dotację mogą walczyć również ci, którzy otrzymali zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego, który nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. Od nowego roku beneficjentami programu Czyste Powietrze mogą być także osoby fizyczne, które posiadają prawo własności, lub są współwłaścicielami wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą. Taki lokal musiał wyodrębniony do 01.01.2019.

Zobacz także

Ile za dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze ma pomóc w uzyskaniu zwrot części poniesionych kosztów przy ocieplaniu budynków. Remont może kosztować maksymalnie 53 tys. złotych, a minimalna wartość dofinansowania to 7 tys. złotych. 

Wysokość dofinansowania zależy od średnich zarobków w rodzinie. Podajemy ile przy konkretnej wysokości dochodów na jedną osobę w rodzinie może wynieść dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.  

  • do 600 zł: dofinansowanie do 90 %, reszta wkład własny
  • 601-800 do 80 %
  • 801-1000 do 70 %
  • 1001-1200 do 60 %
  • 1201-1400 do 50 %
  • 1401-1600 do 40 %
  • powyżej 1600 do 30 % do 70 %

RadioZET.pl/WFOŚIGW/PZ