Zamknij

Deszcze meteorów 2017 - kiedy i jak oglądać delta Akwarydy?

Redakcja
09.08.2017 12:20
Noc spadających gwiazd 2017
fot. pixabay.com

Deszcz meteorów w lipcu będzie kumulacją roju delta Akwarydy. Wspaniałe zjawisko będziemy mogli zobaczyć już w ciągu najbliższych dni. O której godzinie i jak najlepiej obserwować deszcz spadających gwiazd? Przypominamy daty i godziny, aby przygotować się do tego spektakularnego widoku.

Deszcz meteorytów roju delta Akwarydów najlepiej oglądać w dniach 28 lipca i 8 sierpnia. Największą ilość spadających gwiazd będzie można zaobserwować właśnie wtedy. Maksymalnie będzie można zobaczyć nawet 20 meteorów na godzinę, a jest to tylko wartość przybliżona.

Deszcz meteorów 2017 - delta Akwarydy

W lipcu i sierpniu będziemy mogli obserwować deszcz meteorów z roju Północnych delta Akwarydów. Jest on aktywny od 15 lipca do 25 sierpnia, a jego maksimum przypada na 28 lipca. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, czyli jest położony na południe od równika niebieskiego. Aktywność tego roju jest określana jako średnia, a obfitość wynosi około czterech meteorów na godzinę. 

Noc spadających gwiazd - lipiec 2017

W Polsce widoczny będzie przede wszystkim rój Południowych delta Akwarydów. Jest on aktywny od 12 lipca do 19 sierpnia. Jest to jeden z najaktywniejszych letnich strumieni meteorowych. W naszych szerokościach geograficznych radiant jego nie wznosi się wysoko nad horyzont, mimo tego meteory z tego roju są liczne i każdej nocy można ich zaobserwować od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk. Warto się przygotować do tego widowiska. Żeby obserwacje były udane, należy pamiętać, aby wybrać miejsce zaciemnione, z małą ilością sztucznego światła. Maksimum roju przypada na 28 lipca, jego aktywność jest wysoka, a obfitość wynosi 20 meteorów na godzinę. Południowe delta Akwarydy są rojem związanym z grupą komet muskających Słońce należących do rodziny Krachta lub Machholza.

Kiedy i o której najlepiej oglądać deszcz delta Akwarydów?

Obserwacje najlepiej zacząć jeszcze przed północą, potrwają one aż do świtu. Największą liczbę zjawisk będzie można zobaczyć na około półtorej godziny przed wschodem Słońca, już przy częściowo rozświetlonym niebie. Im dalej ku północy Polski jesteśmy wysunięci, tym większe prawdopodobieństwo zobaczenia dużej ilości spadających gwiazd. Meteory dobrze jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju, tylko kilkanaście stopni od niego. Co ważne, nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem. Podobnie jest z robieniem zdjęć - wystarczy zwykły telefon komórkowy z dobrym aparatem.

Zdecydowanie warto obserwować niebo w tych okresach i wyszukiwać na nich spadających meteorytów. O ile pogoda dopisze, będzie to z pewnością interesujący do oglądania widok. Sprawdź, czy w twojej lokalizacji będą dobre warunki, aby oglądać noc spadających gwiazd.

Zobacz także

RadioZET.pl/KP