Zamknij

Dla kogo 500+ - warunki przyznawania. Kto dostanie 500 zł na dziecko?

Redakcja
14.03.2018 19:01
Dla kogo 500+ - warunki przyznawania. Kto dostanie 500 zł na dziecko?
fot. pixabay.com

Komu należy się 500 zł na dziecko? Wielu rodziców zastanawia się, czy powinni składać wnioski o dofinansowanie w programie "Rodzina 500 plus". Sprawdzamy, jakie są warunki przyznawania pieniędzy dla rodzin.

Dla kogo 500+? Rodzice wciąż mają wątpliwości, czy po złożeniu wniosku o 500 plus otrzymają oni pieniądze na dziecko. Jakie dochody gwarantują otrzymanie świadczenia? Sprawdzamy warunki przyznawania 500 zł na pierwsze i kolejne dziecko w 2017 roku.

Zobacz także

500 zł na dziecko: dla kogo?

Publikowaliśmy już

 wzór wniosku w programie 500+, czyli o świadczenie wychowawcze.

 W artykule opublikowaliśmy pliki PDF najważniejszych dokumentów oraz wzór, jak wypełnić wniosek o 500+. Jednak podstawowe pytania, jakie stawiają sobie rodzice, to: "dla kogo 500+?", "komu należy się 500 zł na dziecko?" czy "kto dostanie 500 zł na dziecko?". 

Świadczenie wychowawcze mogą otrzymać rodzice, opiekunowie prawni (osoby ustanowione przez sąd opiekunami prawnymi dziecka) lub opiekunowie faktyczni dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła do sądu z wnioskiem o adopcje dziecka). Prawo do świadczenia mają tylko rodziny mieszkające w Polsce. Cudzoziemcy mogą otrzymać pieniądze w programie 500+ pod warunkiem zamieszkiwania na terytorium Polski przez okres pobierania świadczenia.

Zobacz także

500 zł na pierwsze dziecko 2017 - warunki. Jakie dokumenty, jakie dochody?

Świadczenie wychowawcze w programie 500 plus przysługuje niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Kiedy można dostać 500 zł na pierwsze dziecko? W przypadku jedynaka, aby otrzymać 500 zł na dziecko, dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 800 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego kryterium dochodowe wzrasta do 1200 zł na członka rodziny.

Wniosek o 500+ należy złożyć ponownie w tym roku, żeby przedłużyć otrzymywanie świadczenia na dziecko. Jakie są terminy i gdzie składać dokumenty? Najważniejsze informacje publikujemy w artykule poniżej:

Zobacz także

Świadczenie w programie 500+ jest wypłacane do 18. roku życia dziecka. Jest ono nieopodatkowane, dlatego nie trzeba go wykazywać w zeznaniu podatkowym. Wszelkie dodatkowe informacje na temat programu "Rodzina 500 plus" można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

RadioZET.pl/mpips.gov.pl/KP