Zamknij

Dlaczego o 12 w kościołach biją dzwony? O co chodzi w akcji? [PAPIEŻ FRANCISZEK, 25 MARCA]

Paweł Żurek
25.03.2020 10:04
Dlaczego o 12 w kościołach biją dzwony? O co chodzi w akcji? [PAPIEŻ FRANCISZEK, 25 marca]
fot. Marek BAZAK/East News

Dlaczego o 12 w kościołach biją dzwony? 25 marca w całej Polsce punktualnie o godzinie 12 zaczęły bić dzwony w kościołach. Akcję zapoczątkował papież Franciszek, który w ostatnią niedzielę zaapelował o modlitwę za zarażonych koronawirusem, oraz ofiary pandemii. Sprawdzamy, o co dokładnie chodzi w akcji i jak wziąć w niej udział. 

Dlaczego o 12 w kościołach biją dzwony? O co chodzi w akcji? [25 MARCA]

25 marca o godzinie 12 w polskich kościołach zaczną bić dzwony. Będzie to odpowiedź na apel papieża Franciszka, który w ostatnią niedzielę w trakcie modlitwy Anioł Pański zaapelował, by modlić się za wszystkich dotkniętych epidemią koronawirusa.

- Okażmy naszą bliskość lekarzom, pracownikom służby zdrowia, pielęgniarzom i pielęgniarkom, wolontariuszom. Okażmy naszą bliskość władzom, które muszą podejmować surowe środki ostrożności, ale dla naszego dobra. Okażmy naszą bliskość policjantom, żołnierzom, którzy na tej na drodze nieustannie starają się utrzymać porządek, aby było realizowane to, czego rząd wymaga, by czyniono dla dobra nas wszystkich. Okażmy naszą bliskość wszystkim - powiedział papież Franciszek 22 marca. 

Kwarantanna w Polsce: zaostrzenie. Co oznacza, na czym polega i co będzie zamknięte? [LISTA MIEJSC]

Dlaczego o 12 w kościołach biją dzwony? Jak wziąć udział w akcji?

Papież Franciszek zaapelował, by 25 marca w południe wspólnie z wiernymi z całego świata odmówić modlitwę „Ojcze nasz”.

- W tych dniach próby, kiedy ludzkość drży z powodu zagrożenia pandemią, chciałbym zaproponować wszystkim chrześcijanom wspólne wzniesienie głosu do Boga. Zachęcam wszystkich zwierzchników Kościołów i przywódców wszystkich wspólnot chrześcijańskich, a także wszystkich chrześcijan różnych wyznań, aby błagali Boga Najwyższego i Wszechmogącego odmawiając jednocześnie modlitwę, której nauczył nas Jezus Chrystus. Dlatego zachęcam, aby czynić to wiele razy w ciągu dnia, ale wszyscy razem, do odmówienia „Ojcze nasz” w środę 25 marca w południe, wszyscy razem. W dniu, w którym wielu chrześcijan upamiętnia Zwiastowanie Dziewicy Maryi i Wcielenie Słowa, oby Pan wysłuchał jednomyślnej modlitwy wszystkich swoich uczniów, którzy przygotowują się na świętowanie zwycięstwa Zmartwychwstałego Chrystusa – zaapelował Franciszek w trakcie modlitwy „Anioł Pański”.

Koronawirus w Polsce. Co wolno, a co jest zabronione? [ZASADY KWARANTANNY]

Dlaczego o 12 w polskich kościołach biją dzwony? [25.03] 

Polskie kościoły będą brały udział w akcji zapoczątkowanej przez Franciszka także przez symboliczny gest bicia dzwonów. Poprosił o to abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący konferencji Episkopatu Polski zaapelował też, by w środę, 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godz. 12.00 we wszystkich świątyniach w Polsce biskupi i kapłani odmówili "Anioł Pański", "Ojcze nasz" i trzy razy "Zdrowaś Maryjo" w intencji ustania epidemii, za zarażonych korona wirusem, za służby medyczne i za zmarłych.

Koronka do Miłosierdzia Bożego: jak odmawiać [ŚPIEWANA, OBIETNICE, DO MATKI BOŻEJ]

RadioZET.pl/eKAI.pl/interia.pl/PZ