Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dlaczego posypujemy głowy popiołem w Środę Popielcową? [SYMBOLIKA]

06.03.2019 08:54

Posypywanie głowy popiołem to zwyczaj związany z obchodami Środy Popielcowej w Kościele katolickim. Większość ludzi jednak zapomina, co tak naprawdę oznacza popiół i dlaczego posypujemy nim głowy w Popielec. Symbolikę tego zwyczaju można znaleźć poniżej.

Dlaczego posypujemy głowy popiołem w Środę Popielcową? [SYMBOLIKA] fot. Wikimedia Commons / Jennifer Balaska

Co oznacza posypywanie głowy popiołem? Popielec to święto w Kościele katolickim, kiedy rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Tego dnia obowiązuje ścisły post, a podczas mszy w kościele głowy wiernych posypywane są popiołem. Sprawdzamy, jakie znaczenie ma ten zwyczaj.

» Wielki Post 2019 - od kiedy do kiedy obowiązuje? [CZAS TRWANIA] «

Dlaczego posypujemy głowy popiołem w Środę Popielcową?

Z obchodami Środy Popielcowej 2018 w Kościele katolickim związany jest zwyczaj posypywania głów wiernych popiołem. Ksiądz wypowiada wtedy słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Czasem można spotkać się także z formułką "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Zwyczaj posypywania głowy popiołem w Środę Popielcową wprowadził papież Urban II w 1091 roku. W tym czasie ustalono także, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

» Popielec 2019 - kiedy jest Środa Popielcowa? [DATA, ZWYCZAJE] «

Posypanie głowy popiołem - SYMBOLIKA

Głównym celem Środy Popielcowej oraz obrzędu posypywania głów popiołem jest przypomnienie o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.

» Wielki Post 2019 - ile trwa i co symbolizuje? [DATA, SYMBOLE] «

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres czterdziestodniowego postu. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

» Droga Krzyżowa - kiedy się zaczyna 2019 i w jakie dni jest odprawiana? [STACJE] «

» Tajemnice różańca: chwalebne, radosne, bolesne, światła - jak się odmawia?

RadioZET.pl/KP

Oceń