Zamknij

Dłuższy dzień: od kiedy dłuższy dzień i krótsza noc?

Redakcja
05.02.2018 10:30
Dłuższy dzień: od kiedy dłuższy dzień i krótsza noc?
fot. pixabay.com

Od kiedy dzień staje się dłuższy, a noc jest krótsza? Kiedy wypada początek astronomicznej wiosny i równonoc wiosenna 2018? Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z momentem w roku, kiedy noc staje się krótsza, a dzień się wydłuża.

Od kiedy dzień jest dłuższy, a noc krótsza? Kiedy jest równonoc wiosenna i początek astronomicznej wiosny? Odpowiadamy na pytania dla tych, którzy są ciekawi, od kiedy noc będzie krótsza od dnia i kiedy rozpocznie się wiosna 2018.

Przesilenie zimowe 2017

Dzień, w którym występuje przesilenie zimowe 2017, jest najkrótszym dniem w roku na danej półkuli. Jednocześnie w tym momencie w roku noc jest najdłuższa. Na drugiej półkuli jest to natomiast dzień najdłuższy. W 2017 roku najkrótszym dniem będzie czwartek, 21 grudnia. Będzie to jednocześnie początek astronomicznej zimy 2017Najkrótszy dzień w 2017 roku potrwa 7 godzin i 42 minuty. 

>> Najkrótszy dzień w roku 2017: kiedy wypada i ile trwa?

Od kiedy dzień jest dłuższy od nocy?

Podczas zimy astronomicznej dzień jest krótszy od nocy, jednak z każdą kolejną dobą dnia będzie przybywać, a nocy ubywać. Pierwszy dzień w roku, kiedy noc jest krótsza, a dzień dłuższy to początek astronomicznej wiosny. Równonoc wiosenna 2018 wyznaczy na danej półkuli początek astronomicznej wiosny, która trwa do chwili przesilenia letniego. Na półkuli północnej początek astronomicznej wiosny wypada 20 marca. Tego dnia słońce wzejdzie o godzinie 5.38, a zajdzie o 17.48. Dzień potrwa dokładnie 12 godzin i 10 minut.

>> Zima 2017: kiedy astronomiczny i kalendarzowy początek zimy?

Dłuższy dzień, a krótsza noc to moment w roku, który każdego napawa optymizmem. Dzięki temu dużo łatwiej jest nam się obudzić i wstać z łóżka i możemy dłużej pracować w ciągu dnia. W tym czasie Słońce wschodzi dużo wcześniej, a jednocześnie dużo później zachodzi za horyzont.

» Najdłuższy dzień w roku i najkrótsza noc 2018: kiedy jest i ile trwa?

RadioZET.pl/KP