Zamknij

Dymisja prezydenta RP: KONSTYTUCJA. Co to jest? Co oznacza? [ANDRZEJ DUDA]

Paweł Żurek
04.05.2020 16:47
Dymisja prezydenta RP: KONSTYTUCJA. Co to jest? Co oznacza? [ANDRZEJ DUDA]
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Dymisja prezydenta Dudy to według informacji dziennikarzy Onetu pomysł PiS-u na przełożenie daty wyborów. Politycy partii rządzącej nie są bowiem pewni, czy w Sejmie uda się przegłosować projekt wyborów korespondencyjnych, które miały zastąpić tradycyjne głosowanie, niemożliwe do zorganizowania w czasie epidemii. Sprawdzamy, czy dymisja prezydenta jest możliwa i co musi nastąpić, żeby do niej doszło.

Wybory 2020: lista kandydatów. Na kogo głosować w wyborach prezydenckich w Polsce? [KANDYDACI]

Dymisja: co to jest? Co oznacza?

Dymisja to inaczej zwolnienie lub rezygnacja kogoś z zajmowanego stanowiska lub urzędu. Może być wyrażona na piśmie, które też nosi nazwę dymisji. Na ogół wiąże się z koniecznością powołania w rozsądnym czasie następcy po odejściu ze stanowiska osoby zdymisjonowanej.

Dymisja Andrzeja Dudy

Dymisja Andrzeja Dudy to według informacji, które 4 maja przedstawił Onet, jedna z opcji rozwiązania sporu wokół daty i sposobu przeprowadzenia wyborów.  "Gdyby Andrzej Duda dobrowolnie zrzekł się stanowiska, to PiS mogłoby na nowo rozpisać wybory prezydenckie w dowolnym terminie do połowy lipca. I uciszyć zarzuty o naruszanie prawa podczas organizacji głosowania” – czytamy w tekście Andrzeja Stankiewicza.

Dymisja prezydenta jest przedstawiana jako tzw. opcja atomowa, czyli wykorzystana tylko w ostateczności, gdyby nie udało się w Sejmie przegłosować ustawy o wyborach korespondencyjnych i ustalić daty wyborów.

Na artykuł dziennikarzy Onetu odpowiedział na Twitterze prezydent Andrzej Duda. 

- Onet podobno rozważa moją dymisję. W redakcji już głosowali i zdecydowali. Inne redakcje podchodzą do tego z pełną powagą. Klamka zapadła - napisał prezydent.

Kto rozważa dymisję Dudy: PiS czy Onet? Prezydent kpi z doniesień portalu

Wybory korespondencyjne 2020: ZASADY. Na czym polegają wybory i kto może w nich głosować?

Dymisja prezydenta RP: KONSTYTUCJA

Sytuację w przypadku dymisji, a dokładnie zrzeczenia się urzędu prezydenta, dokładnie opisuje Konstytucja RP.

W artykule 131 rodziału V aktu zasadniczego czytamy, że:

1. Jeżeli Prezydent Rzeczypospolitej nie może przejściowo sprawować urzędu, zawiadamia o tym Marszałka Sejmu, który tymczasowo przejmuje obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej. Gdy Prezydent Rzeczypospolitej nie jest w stanie zawiadomić Marszałka Sejmu o niemożności sprawowania urzędu, wówczas o stwierdzeniu przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej rozstrzyga Trybunał Konstytucyjny na wniosek Marszałka Sejmu. W razie uznania przejściowej niemożności sprawowania urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Trybunał Konstytucyjny powierza Marszałkowi Sejmu tymczasowe wykonywanie obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej.

2. Marszałek Sejmu tymczasowo, do czasu wyboru nowego Prezydenta Rzeczypospolitej, wykonuje obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej w razie:

  • śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej,
  • zrzeczenia się urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej,
  • stwierdzenia nieważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej lub innych przyczyn nieobjęcia urzędu po wyborze,
  • uznania przez Zgromadzenie Narodowe trwałej niezdolności Prezydenta Rzeczypospolitej do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia, uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby członków Zgromadzenia Narodowego,
  • złożenia Prezydenta Rzeczypospolitej z urzędu orzeczeniem Trybunału Stanu.

3. Jeżeli Marszałek Sejmu nie może wykonywać obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej, obowiązki te przejmuje Marszałek Senatu.

 W razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej, wybory muszą zostać ogłoszone nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

Etapy odmrażania gospodarki. Jak będzie przebiegał proces znoszenia obostrzeń? [KORONAWIRUS]

RadioZET.pl/PAK