Zamknij

Dzień bez Samochodu 2017 - kiedy jest w Polsce i na świecie?

Redakcja
18.09.2017 15:14
Dzień bez Samochodu 2017 - kiedy jest w Polsce i na świecie?
fot. pixabay.com

Kiedy jest Dzień bez Samochodu 2017? W Polsce i na świecie święto obchodzone jest zawsze tego samego dnia i ma promować korzystanie z innych środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Sprawdzamy, kiedy dokładnie wypada to święto i z czym się wiąże.

Światowy Dzień bez Samochodu - kiedy jest? Sprawdzamy datę święta, podczas którego większość dużych miast oferuje mieszkańcom darmowe przejazdy komunikacją miejską. Gdzie i kiedy będzie można za darmo jeździć autobusami i tramwajami?

Kiedy jest Dzień bez Samochodu?

Początkowo projekty na temat organizowania Dni bez Samochodu miały miejsce w 1973 roku, kiedy nastąpił kryzys naftowy. Jednak dopiero w październiku w 1994 roku inicjatywy te zostały wcielone w życie. W 2000 roku Dzień bez Samochodu zyskał status globalnego wraz z programem Światowego Dnia bez Samochodu. Uzgodniono, że od 2000 roku Dzień bez Samochodu przypadać ma na 22 września. Kiedy wypada Dzień bez Samochodu, wiele miast zamyka swoje centralne ulice dla samochodów. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest głównie przez duże miasta, jak np. Warszawa, Kraków, Białystok, gdzie przez cały dzień można za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.

» Dzień bez Samochodu 2018 - kiedy jest i na czym polega to święto?

Zobacz także

Dzień bez Samochodu 2017 - kiedy wypada?

Ponieważ data święta jest stała, w 2017 roku Dzień bez Samochodu wypada oczywiście 22 września. Tym razem będzie to piątek. Do tej pory co roku mieszkańcy Warszawy tego dnia mogli liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską. W ten sposób również inne miasta zachęcają do korzystania z alternatywnych środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

Zagłosuj

Czy będziesz korzystał z darmowej komunikacji miejskiej 22 września?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/KP