Zamknij

Dzień Matki 2018 w Polsce - kiedy obchodzimy święto mam?

Redakcja
25.05.2018 15:12
Dzień Matki 2018 w Polsce - kiedy obchodzimy święto mam? [DATA]
fot. pixabay.com

Dzień Matki 2018 w Polsce coraz bliżej. Tego dnia wszystkie mamy będą obchodzić swoje święto, a dzieci zgodnie ze zwyczajem obdarują je kwiatami, słodyczami i własnoręcznie zrobionymi laurkami. Sprawdzamy, kiedy dokładnie wypada Dzień Matki 2018 oraz jaka jest historia święta w Polsce.

Dzień Matki 2018 - kiedy obchodzimy święto wszystkich mam? Sprawdzamy datę Dnia Matki w Polsce, a także historię święta i kiedy obchodzi się Dzień Matki w innych krajach.

» Prezent na Dzień Mamy 2018: co kupić mamie na 26 maja? [GALERIA] «

» Życzenia na Dzień Matki 2018: wzruszające, poważnie, śmieszne, krótkie SMS «

Kiedy jest Dzień Matki 2018? [DATA W POLSCE]

Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. Bardzo często jest to święto ruchome, które nie ma stałej daty. W Polsce Dzień Matki 2018 zawsze wypada 26 maja, w tym roku będzie to sobota.

W Norwegii Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii w czwartą niedzielę wielkiego postu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. W wielu państwach święto to połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii.

» Dzień Ojca 2018 - kiedy jest obchodzony w Polsce i skąd się wywodzi?

Dzień Matki w Polsce i na świecie - historia święta

Oficjalnie Dzień Matki w Europie zaczęto obchodzić dopiero w XX wieku – w Polsce od 1914 roku, zaś w wielu krajach dopiero po II wojnie światowej. Korzenie tego święta sięgają jednak czasów antycznych.

Początki Dnia Matki sięgają jeszcze czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Jednak zwyczaj obchodzenia Dnia Matki w takiej formie, jak w dzisiejszych czasach zapoczątkowany został najprawdopodobniej w USA. W 1907 roku Anna Jarvis z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, która była działaczką na rzecz kobiet. Jarvis szybko udało się rozpropagować stworzone przez siebie święto i po kilku latach uznała je większość stanów. Obchodzono je w drugą niedzielę maja i tak zostało aż do dziś. W 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił ten dzień świętem państwowym. Właśnie w tym roku po raz pierwszy obchody święta zorganizowane zostały również w Polsce.

» Dzień Matki 2018 - Warszawa: koncerty, wydarzenia, wystawy 26.05

Obchody Dnia Matki w Polsce polegają zazwyczaj na obdarowywaniu matek kwiatami, czekoladkami, laurkami oraz innymi upominkami. Tego dnia bardzo często w przedszkolach i szkołach odbywają się uroczyste akademie poświęcone mamom. Jest to okazja dla najmłodszych, aby wyrazić swoje uczucia do nich, często w bardzo wzruszający sposób.

» Życzenia na Dzień Ojca: śmieszne, rymowane wierszyki i życzenia SMS

RadioZET.pl/KP