Zamknij

Dzień Ojca 2018 - kiedy jest obchodzony w Polsce i skąd się wywodzi?

Redakcja
21.06.2018 10:03
Dzień Ojca 2018 - kiedy jest obchodzony w Polsce i skąd się wywodzi?
fot. pixabay.com

Kiedy jest Dzień Ojca 2018 w Polsce? Dzień Mamy i Dzień Taty to dwa różne święta, które obchodzimy w odległych od siebie terminach. Sprawdzamy, kiedy dokładnie swoje święto obchodzą ojcowie oraz jaka jest historia i zwyczaje związane z Dniem Taty.

Dzień Ojca 2018 - kiedy w Polsce i na świecie? Czy Dzień Matki i Dzień Ojca są obchodzone w podobnym terminie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z datą Dnia Mamy i Taty oraz obchodami świąt w Polsce i na świecie.

» Dzień Ojca - prezenty dla taty z okazji święta. Co najlepiej kupić?

Kiedy jest Dzień Ojca 2018? [DATA]

Nie wiedzieć czemu data Dnia Ojca nie jest tak oczywista jak data Dnia Matki. Co roku wiele osób zastanawia się, kiedy jest Dzień Ojca i czy wypada on w podobnym terminie co święto mam. Data święta w Polsce jest stała i wypada zawsze w drugiej połowie czerwca, a dokładnie 23 czerwca. W 2018 roku będzie to sobota. Mamy świętują swoje święto niecały miesiąc wcześniej - w sobotę, 26 maja 2018.

Tradycyjnie w naszym kraju w Dzień Ojca 2018 dzieci składają swoim ojcom życzenia i wręczają własnoręcznie wykonane laurki, a w szkołach organizowane są specjalne przedstawienia.

» Życzenia na Dzień Ojca: śmieszne, rymowane wierszyki i życzenia SMS

Dzień Ojca 2018 w Polsce i na świecie

Święto ojców nie zyskało tak dużej popularności na świecie. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest już od kilkudziesięciu lat i jest coraz bardziej znane. Po raz pierwszy polscy ojcowie świętowali w 1965 roku.

Obchody Dnia Ojca zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Zorganizowała je Sonory Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, gdy dowiedziała się o ustanowieniu Dnia Matki w 1907 roku, wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców. Zależało jej, aby w szczególności uczcić jej własnego tatę, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa.

Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

W Polsce święto po raz pierwszy obchodzono w 1965 roku. Choć święto ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, do tej pory nie dorównało popularnością Dniowi Matki.

»  Dzień Matki 2018 w Polsce - kiedy obchodzimy święto mam?

RadioZET.pl/KP