Zamknij

E-zwolnienia lekarskie: logowanie, jak założyć profil i inne informacje

Redakcja
28.11.2018 08:36
E-zwolnienia - logowanie, od kiedy, jak założyć profil [INFORMATOR]
fot. pixabay.com

Elektroniczne zwolnienia lekarskie: logowanie, jak założyć profil, od kiedy obowiązują? Choć niektórzy lekarze już korzystają z tego rozwiązania, nadal nie jest to obowiązkowe. Dopiero od 2018 roku nie będzie już możliwości wystawienia zwolnienia na papierowym formularzu. Sprawdzamy, od kiedy dokładnie nowe przepisy wchodzą w życie oraz jak założyć profil i logować się do systemu, aby sprawdzić wystawione przez lekarza zwolnienie.

E-zwolnienia lekarskie - logowanie, jak założyć profil, od kiedy obowiązują? Sprawdzamy najważniejsze informacje, które warto wiedzieć przed wejściem w życie nowych przepisów.

E-zwolnienia lekarskie - logowanie ZUS: jak sprawdzić e-ZLA?

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Zwolnienia na papierowym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze tylko do końca listopada 2018 roku. Natomiast od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiać wyłącznie e-zwolnienia.

Aby móc zobaczyć wystawione nam przez lekarza e-zwolnienie, należy się zalogować do systemu PUE ZUS. Następnie z panelu po lewej stronie należy wybrać zakładkę "zaświadczenia lekarskie", gdzie możemy uzyskać informacje o wystawionych nam zaświadczeniach lekarskich. Zaświadczenia lekarskie w formie dokumentów elektronicznych będą przekazywane płatnikom on-line, bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza.

» E-zwolnienia lekarskie - od kiedy obowiązkowe i jak to działa? [LOGOWANIE]

Elektroniczne zwolnienia lekarskie - jak założyć profil PUE?

Aby móc korzystać z PUE ZUS, należy się zarejestrować wypełniając formularz elektroniczny na www.zus.pl. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie swojej tożsamości. Można to zrobić m.in. osobiście w jednostce ZUS, okazując ważny dokument tożsamości (np. dowód osobisty). Logowanie do PUE ZUSdostępne jest poprzez stronę  www.zus.pl/portal/logowanie.npi i można to zrobić na kilka sposobów: poprzez wybrany login i hasło, przez profil zaufany, przez certyfikat kwalifikowany lub przez bankowość elektroniczną.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w poniższym artykule lub na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

» PUE ZUS - co to jest, jak korzystać i kto może się zarejestrować?

RadioZET.pl/zus.pl/KP