Zamknij

Emerytura stażowa: Dla kogo będzie w 2020 roku? Kiedy wejdzie w życie? Co to jest? [NAJNOWSZE INFORMACJE, SOLIDARNOŚĆ]

Paweł Żurek
14.02.2020 16:00
Emerytura stażowa: co to jest? Dla kogo będzie? Kiedy wejdzie w życie? [PROJEKT USTAWY, SOLIDARNOŚĆ]
fot. MONKPRESS/East News

 Emerytura stażowa to jeden z najważniejszych postulatów, który znajdzie się w programie wyborczym Andrzeja Dudy. Obecny prezydent RP chce wprowadzenia tego świadczenia jeśli uda mu się wygrać zbliżające się wybory. Sprawdzamy, czym są emerytury stażowe, kiedy wejdą w życie, a także komu miałyby zostać przyznane.

 Jak nieoficjalnie wiadomo z mediów, emerytura stażowa będzie głównym postulatem wyborczym obecnego prezydenta Andrzeja Dudy. Sprawdzamy, co wiadomo o tym pomyśle:

  •  Czy jest już projekt ustawy emerytur stażowych?
  •  Kiedy wejdzie w życie ustawa o emeryturze stażowej?
  •  Dla kogo będą emerytury stażowe?
  •  Co to jest emerytura stażowa?

Emerytura stażowa: dla kogo będzie? Co to jest? [SOLIDARNOŚĆ]

Pierwszym postulatem z programu wyborczego Andrzeja Dudy, który nieoficjalnie podała Rzeczpospolita, jest tzw. emerytura stażowa. Jej wprowadzenia chcą m.in. NSZZ "Solidarność" i OPZZ.

Dla kogo będą emerytury stażowe i co to jest? Świadczenia miałyby zostać przyznane z ZUS po 35 latach pracy w przypadku kobiet i 40 dla mężczyzn. Wprowadzenie emerytur stażowych ma według wyliczeń ZUS kosztować 13 mld zł rocznie. 

PROGRAM WYBORCZY Andrzeja Dudy: wybory 2020 [POSTULATY, PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ]

Emerytura stażowa: projekt ustawy. NAJNOWSZE INFORMACJE

Póki co, nie ma jeszcze projektu ustawy wprowadzającej emeryturę stażową. Szczegóły dot. prac nad nią można było znaleźć w wywiadzie, którego prezydent Andrzej Duda udzielił tygodnikowi Wprost.  

- Pięć lat temu obiecałem wyborcom i Solidarności obniżenie wieku emerytalnego. Zobowiązanie to wypełniłem i to jest najważniejsze. Kolejny element, czyli emerytura stażowa, jest znacznie trudniejszy do przeprowadzenia. - poinformował kandydat PiS na prezydenta. 

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce: kiedy będą? [DATA, TERMIN, KANDYDACI, SONDAŻE]

Wybory prezydenckie 2020: kiedy druga tura? [DATA, TERMIN]

Emerytura stażowa: kiedy wejdzie w życie?

Nie wiadomo jeszcze czy i kiedy miałyby zostać wprowadzone emerytury stażowe. Andrzej Duda w rozmowie z tygodnikiem Wprost oficjalnie zadeklarował, że emerytura stażowa to jeden z punktów programowych, który chce zrealizować w nowej kadencji. – Emerytura to kwestia odpowiedzialności za bardzo poważne sprawy państwowe - chodzi o wydolność ZUS i przyszłość systemu emerytalnego. Jest u mnie zespół, który razem z panią prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską i jej przedstawicielami pracuje nad tym, żeby ustalić, czy jesteśmy w stanie to zrealizować i na jakich warunkach. Prace trwają – zdradził prezydent.

Zagłosuj

Zagłosujesz na Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich 2020?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/Wprost/Rzeczpospolita/PZ