Zamknij

Emerytura dla matek 4 dzieci 2020: KRYTERIA, WARUNKI i wysokość świadczenia [WIADOMOŚCI]

Paweł Żurek
05.03.2020 14:49
Emerytura dla matek czwórki dzieci od 2019 roku
fot. pixabay.com

Emerytura dla matek co najmniej 4 dzieci zaczęła obowiązywać od 2019 roku. W tym tekście sprawdzamy, od kiedy będzie można dostać emeryturę dla matek, komu będzie ona przysługiwała, ile wyniesie i jakie kryteria trzeba będzie spełnić, by się o nią ubiegać.

Kiedy zacznie obowiązywać emerytura dla matek? Komu będzie przysługiwała? Ile wyniesie świadczenie? 

Emerytura dla matek 4 dzieci: od kiedy obowiązuje?

Emerytura dla matek co najmniej czwórki dzieci zaczęła obowiązywać od 2019 roku.  MRPiPS przeznaczy na emeryturę dla matek wielodzietnych kilkaset milionów złotych. Od jakiego roku życia dziecka będzie przysługiwać emerytura? Ministerstwo zapewniło, że świadczenie nie zależy od wieku pociech. 25 września tego roku sejm przyjął ustawę budżetową, w której zagwarantował finansowanie emerytur dla matek.

Emerytura za urodzenie 4 dzieci: od kiedy, ile, dla kogo? [MAMA 4+]

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź: Podwyżka emerytur 2020: TABELA. Od kiedy będzie, ile wyniesie?

Emerytura dla matek 4 dzieci: kryteria

Jakie są kryteria otrzymania emerytury dla matek? W projekcie ustawy o przyznaniu świadczenia czytamy, że ma ono uhonorować i docenić okres wychowywania dzieci. Emeryturę otrzymają kobiety, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury. Emerytura dla matek wielodzietnych przysługuje też ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci - w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę.

Emerytura dla matek 4 dzieci: warunki

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać emeryturę dla matek? Mama plus, jak nazwano program emerytury dla matek, przysługuje osobom mieszkającym w Polsce. Nie dostanie go osoba skazana przez sąd, której odebrano lub ograniczono władzę rodzicielską. Świadczenie stracą też wychowujący małoletnie dzieci, którzy trafią do aresztu, więzienia, lub całodobowych placówek, gdzie odbywają odwyk. Emerytury otrzymają kobiety, które spełnią powyższe warunki, a także ukończyły 60 rok życia. Mężczyźni muszą przekroczyć 65 lat. Ministerstwo szacuje, że świadczenie pobierze 80 tys. osób. Będzie ono wynosiło ok. 880 złotych netto dla matek czwórki dzieci. To kwota równa najniższej emeryturze.

RadioZET.pl/PZ