Zamknij

Eta Akwarydy 2018: gdzie i jak oglądać noc spadających gwiazd w maju?

Redakcja
27.04.2018 13:40
Eta Akwarydy - maj 2018: gdzie i jak oglądać noc spadających gwiazd?
fot. pixabay.com

Akwarydy 2018 w maju to kolejna noc spadających gwiazd w tym roku. Dla miłośników obserwowania nocnego nieba sprawdzamy, kiedy i gdzie najlepiej obserwować maksimum roju eta Akwarydy 2018 i jak to robić, aby dostrzec jak najwięcej meteorów.

Eta Akwarydy 2018 - kiedy, gdzie i jak oglądać noc spadających gwiazd? Deszcze meteorów z roju eta Akwarydy widoczne są zwykle od połowy kwietnia do końca maja, jednak najciekawszy moment to maksimum roju. Sprawdzamy, kiedy, gdzie i w jaki sposób będzie można go dostrzec na niebie.

» Jowisz blisko Ziemi - jak i kiedy obserwować planetę z bliska?

Eta Akwarydy - maj 2018: kiedy deszcz meteorów?

Eta Akwarydy to nazwa roju meteorów, która pochodzi od nazwy gwiazdozbioru Wodnika, gdzie posiadają one swój radiant. Zjawisko jakim jest tzw. "noc spadających gwiazd" eta Akwarydy można obserwować począwszy od 19 kwietnia do 28 maja, przy czym czas maksymalnej aktywności pojawia się zwykle koło 6 maja.

Maksimum roju eta Akwarydy w maju 2018 będzie można obserwować w nocy z 5 na 6 maja, czyli z soboty na niedzielę. Jest to jeden z ciekawszych rojów, ponieważ liczba zjawisk, jakie możemy dostrzec, w ciągu jednej godziny sięga aż 60. Dodatkową cechą tego roju są stosunkowo długie smugi, pozostające na niebie przez "dłuższy" czas.

» Majówka 2018 - urlop: kiedy wziąć wolne, żeby mieć długi weekend majowy?

Eta Akwarydy 2018 - gdzie i jak obserwować niebo?

Aby zobaczyć deszcz meteorów z roju eta Akwarydy 2018 najlepiej rozpocząć obserwacje pomiędzy godziną 2.00 a 4.00. Wtedy gwiazdozbiór Wodnika znajduje się nisko nad horyzontem, a eta Akwarydy 2018 będą najlepiej widoczne.

Ciekawostką jest fakt, że rój eta Akwarydy związany jest z jedną z najsłynniejszych komet, czyli z kometą Halleya. Meteory dobrze jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju eta Akwarydy, tylko kilkanaście stopni od niego. Co ważne, nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem. Podobnie jest z robieniem zdjęć - wystarczy zwykły telefon komórkowy z dobrym aparatem.

» Sensation Poland 2018: line-up, kiedy, gdzie? [ARTYŚCI, DATA] «

Zdecydowanie warto obserwować niebo w tych okresach i wyszukiwać na nich spadających meteorytów. O ile pogoda dopisze, będzie to z pewnością interesujący do oglądania widok.

Oprócz deszczu meteorów z roju eta Akwarydy 2018, w tym roku mogliśmy obserwować także noc spadających gwiazd w kwietniu - Lirydy 2018Dodatkowo już dwa razy mogliśmy oglądać inne ciekawe zjawisko, jakim jest tzw. "Niebieski Księżyc", czyli druga pełnia Księżyca w danym miesiącu. Pierwsza z nich nastąpiła pod koniec stycznia, zaś druga - pod koniec marca 2018.

RadioZET.pl/KP