Zamknij

Etapy zdejmowania obostrzeń: kiedy restrykcje zostaną zdjęte? Jakie obostrzenia będą zdjęte? [20.11]

20.11.2020 14:16
Etapy zdejmowania obostrzeń: kiedy restrykcje zostaną zdjęte? Jakie obostrzenia będą zdjęte? [20.11]
fot. Mateusz Grochocki/East News

Etapy zdejmowania obostrzeń mają zostać przedstawione na konferencji premiera, która odbędzie się w piątek, 20 listopada lub już na początku przyszłego tygodnia. Jak wynika z doniesień mediów, szef rządu ogłosi decyzje dotyczące m.in. otwarcia galerii, gastronomii czy sklepów meblarskich.

Etapy zdejmowania obostrzeń: kiedy restrykcje zostaną zdjęte?

Etapy zdejmowania obostrzeń mają zostać przedstawione najpóźniej w poniedziałek. - Premier Mateusz Morawiecki przedstawi plan działań, kolejne etapy dotyczące obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa; jeśli sytuacja epidemiczna się nie zmieni możemy liczyć na pewne zmniejszenie obostrzeń - przekazał w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Obecne obostrzenia obowiązują do 29 listopada. Jak zapowiedział rzecznik rządu, w tej chwili Rada Ministrów kończy szczegółowy plan działań dotyczący poszczególnych etapów. - I to zostanie pokazane przez premiera najpóźniej w poniedziałek, być może w weekend; dajemy sobie termin poniedziałkowy, żeby pokazać to na tydzień przed tym, jak kończą się aktualne obostrzenia - powiedział Piotr Müller.

Narodowa kwarantanna: ZASADY. Kiedy zostanie wprowadzona? Od ilu zakażeń obowiązuje?
 

Etapy zdejmowania obostrzeń: jakie restrykcje zostaną zdjęte?

Część obostrzeń może zostać zdjęta od 30 listopada. Jak donosiły media, tego dnia wznowiłyby działalność galerie handlowe i sklepy meblowe. 

Jak donosi wp.pl, etap wprowadzony pod koniec listopada ma się nazywać etapem odpowiedzialności. Sklepy zostaną otwarte w określonych godzinach. Będą w nich obowiązywały rygorystyczne zasady sanitarne. 

Z informacji przekazywanych przez media wynika, że zakazy zostaną też zdjęte z lokali gastronomicznych, basenów, siłowni i sal do ćwiczeń.

Jakie obostrzenia obowiązują?

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem przez rząd nowych obostrzeń część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. jest zamknięta do 29 listopada. Otwarte są w nich sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.