Fajerwerki: od której i kiedy można strzelać? [PRZEPISY PRAWNE 2017]

28.12.2017 18:44

Od której można strzelać w Sylwestra? Fajerwerki to nieodłączny element powitania Nowego Roku. Należy jednak zachować ostrożność - za nierozważne puszczanie petard można otrzymać spory mandat. Puszczanie fajerwerków jest dozwolone tylko przez 2 dni w roku. Kiedy dokładnie i w jakich godzinach można to robić?

Fajerwerki: od której godziny można strzelać w sylwestra? [PRAWO 2017] fot. shx.cu

Fajerwerki - od której i kiedy można puszczać? Prawo 2017 i przepisy prawne jasno określają, że za zakłócanie porządku publicznego hałasem grozi nam kara grzywny. Czy w takim razie można puszczać fajerwerki w Sylwestra i Nowy Rok bez konsekwencji? Od której można puszczać petardy? Sprawdzamy informacje na ten temat.

Kiedy można puszczać fajerwerki? [PRZEPISY - PRAWO 2017]

Zapis w artykule 51. brzmi: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". W takim razie kiedy można puszczać fajerwerki? W ciągu roku są tylko 2 dni, kiedy można to robić legalnie bez względu na miejsce (czyli np. w przestrzeni miejskiej) - jest to oczywiście Sylwester, czyli 31 grudnia oraz Nowy Rok, czyli 1 stycznia. W przypadku złamania przepisów grozi nam grzywna w wysokości nawet do 500 zł.

W ciągu roku można puszczać fajerwerki jedynie na własnym terenie lub tam, gdzie mamy zgodę właściciela terenu. Oczywiście należy to robić nie naruszając ciszy nocnej i używać produktów pirotechnicznych legalnie dopuszczonych do obrotu na terenie UE.

>> ŻYCZENIA NA NOWY ROK 2018: krótkie życzenia noworoczne oficjalne i śmieszne

FAJERWERKI - od której godziny można strzelać?

Jeśli zastanawiacie się, od której godziny można strzelać fajerwerki i puszczać petardy, zwyczajowo robi się to w Sylwestra tuż po północy. W ten sposób na całym świecie wita się Nowy Rok. Większość osób zaczyna puszczanie fajerwerków już w ciągu dnia, jednak może to stwarzać zagrożenie i być podstawą do otrzymania mandatu.

>> Karnawał 2018 - kiedy się zaczyna i ile trwa?

Puszczanie fajerwerków jest dozwolone tylko, gdy robi to osoba dorosła, która jest trzeźwa. Jest to ustalone przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa dla osoby, która puszcza fajerwerki, a także dla osób zgromadzonych wokół widowiska. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności i odpalać fajerwerki tylko w bezpiecznych miejscach.

RadioZET.pl/bezpieznestrzelanie.pl/KP

Oceń
Tagi