Zamknij

Ferie 2021: czy dzieci mogą wychodzić na dwór? Czy będzie można wychodzić z domu przed 16?

04.01.2021 15:26
Ferie 2021: czy dzieci mogą wychodzić na dwór? Czy będzie można wychodzić z domu przed 16?
fot. Albin Marciniak/East News

Ferie zimowe, które właśnie rozpoczęli uczniowie liceów, techników oraz szkół podstawówek miały być wyjątkowe i to nie tylko dlatego, że we wszystkich województwach odbywają się one równocześnie. Rząd wprowadził bowiem zakaz opuszczania domów od godz. 8 do 16 dla osób młodszych niż 16 lat. Sprawdzamy, czy i od kiedy obowiązuje ten przepis.

Ferie: czy dzieci mogą wychodzić z domów?

Dzieci i młodzież w te ferie miały pozostać w domach od godziny 8 do 16, a opuszczać je jedynie pod opieką rodziców lub w wyjątkowych okolicznościach. Wyjątkiem od zakazu było dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej, dotarcie do miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, dotarcie, przemieszczanie się w ramach obozów szkoleniowych oraz przemieszczanie się w ramach półkolonii. Nie obowiązywał on także w weekendy.

Zakaz miał obowiązywać do 17 stycznia. Jednak w pierwszy dzień ferii minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że nakazu pozostania w domach w godz. 8 – 16 jednak nie będzie.

Ferie zimowe 2021 - kiedy ferie w roku szkolnym 2020/2021? [TERMINY, KALENDARZ]

Ferie 2021: czy można wychodzić na dwór? Czy można wychodzić z domu?

- W poniedziałkowym rozporządzeniu Rady Ministrów będzie dopuszczona możliwość przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godz. 8-16 bez opieki ze strony dorosłych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wpływały do niego i do szefa KPRM Michała Dworczyka liczne wnioski ws. zmiany obostrzeń dotyczących poruszania się dzieci z uwagi na nadchodzące ferie zimowe.

- Chcemy zaproponować pewne złagodzenie obostrzenia. To będzie przygotowane w dzisiejszym rozporządzeniu Rady Ministrów. Otóż chcieliśmy dopuścić możliwość dla dzieci przebywania na wolnym powietrzu bez konieczności opieki (ze strony) osób starszych w godz. 8-16 - przekazał szef MZ.
- Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania - podkreślił Niedzielski.

Czy można wychodzić z domu? Czy w ferie przed 16 można wychodzić z domu?

Dobra informacja dla wszystkich uczniów: w te ferie będzie można wychodzić z domu przed godziną 16. W ten poniedziałek - 4 stycznia - rząd opublikuje rozporządzenie, które unieważni wprowadzony wcześniej zakaz.

RadioZET.pl/PAP/PAB