Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Godzina "W" - o której wypada i co symbolizuje?

01.08.2017 09:50

Kiedy jest godzina W? Wydarzenia upamiętniające powstanie warszawskie co roku powodują, że wszyscy warszawianie zatrzymują się na symboliczną minutę. Jak uczcić powstańców poległych przed laty w powstaniu warszawskim?

Godzina "W" - o której wypada i co symbolizuje? fot. ons.pl

O której wypada godzina "W" wiedzą wszyscy warszawianie. Co roku mieszkańcy i ludzie przebywający w stolicy zatrzymują się na chwilę, aby oddać hołd poległym powstańcom. Przypominamy, kiedy jest godzina W i co symbolizuje.

Co to jest godzina "W"?

Powstańcy mieli stanąć do walki o godzinie "W" - jak "wybuch" lub "wystąpienie". Została ona wyznaczona 31 lipca 1944 roku. Miała to być godzina 17.00, ponieważ w godzinach popołudniowych na ulicach Warszawy panował wzmożony ruch. Dzięki temu łatwiej było wmieszać się w tłum powstańcom, a także ułatwić im transport broni. W tłumie przechodniów żołnierze AK mieli być mniej widoczni dla Niemców.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się właśnie o 17.00 1 sierpnia 1944 roku. Dla upamiętnienia tych wydarzeń co roku, kiedy wypada godzina W, wszystkie środki transportu zatrzymują się i usłyszeć można syreny alarmowe.

Godzina "W" - kiedy i o której wypada?

Kiedy jest godzina W? Warszawa, a także inne miasta na Mazowszu zatrzymują się dokładnie 1 sierpnia o godzinie 17.00. W tym momencie zostają uruchomione syreny alarmowe i nadany zostaje jednominutowy, ciągły sygnał. Wszystkie tramwaje, samochody i inne środki transportu zatrzymują się, jak również przechodnie na ulicach. W ten sposób 1 sierpnia oddajmy hołd poległym i zamordowanym. W momencie, kiedy jest godzina W, rozpoczynają się również główne wydarzenia w Warszawie. Odbywają się one pod Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

Główne uroczystości obchodów 73. rocznicy powstania warszawskiego organizuje miasto oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Warszawa po powstaniu została niemalże całkowicie spalona i zburzona.

RadioZET.pl/KP

Oceń
Tagi