Zamknij

Greta Thunberg: kim jest kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla? [RODZICE, WYPOWIEDŹ, COP24, NOBEL]

Paweł Żurek
10.10.2019 16:54
Greta Thunberg: kim jest 16-letnia aktywistka? [RODZICE, RODZINA, COP24, NOBEL]
fot. EMMANUEL DUNAND/AFP/East News

Greta Thunberg na zbliżającej się gali będzie jedną z faworytek do zdobycia Pokojowej Nagrody Nobla. 16-latka jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktywistek ekologicznych na świecie. Młoda szwedka zasłynęła z wypowiedzi na szczycie ONZ i  COP24. Sprawdzamy co wiadomo o Grecie Thungerg.  

Greta Thunberg: kim jest młoda aktywistka klimatyczna i kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla? Sprawdzam co wiadomo o 16-latce:

- Jakie są szanse, że Thunberg zdobędzie Pokojową Nagrodę Nobla?

- Kim jest Greta Thunberg?

- Kim są rodzice Grety Thunberg?

- Co powiedziała na COP 24 w Katowicach i szczycie ONZ?  

Kim jest Greta Thunberg?

Greta Thunberg, która zyskała rozpoznawalność po występie na szczycie klimatycznym COP 24 w Katowicach, jest aktywistką klimatyczna. Urodziła się 3 stycznia 2003 w Szwecji. Greta Thunbert w 2018 roku zapoczątkowała po szwedzkim parlamentem protest przeciwko zmianom klimatu. 

>>  To "mapa drogowa" do zatrzymania zmian klimatycznych. Co zawiera Pakiet Katowicki?

Greta Thunberg: rodzina

Greta Thunberg jest córką śpiewaczki operowej Maleny Ernman i aktora Svante Thunberg. Przodkiem ojca młodej aktywistki jest Svante Arrhenius, laureat nagrody Nobla, który stworzył hipotezę globalnego ocieplenia i wpływu gazów cieplarnianych na  U Grety Thunberg zdiagnozowano  zespół Aspergera.

Greta Thunberg do polityków: "Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo"

Greta Thunberg: wypowiedzi [ONZ, PRZEMÓWIENIE NA COP 24 W KATOWICACH]

Greta Thunberg zasłynęła z wypowiedzi w trakcie szczytu klimatycznego ONZ, TEDxStockholm oraz podczas COP24 – szczytu klimatycznego w Katowicach. 

Na szczycie klimatycznym ONZ, wypowiedź Thunberg brzmiała: 

- Moja wiadomość do was jest taka: będziemy na was patrzeć. Nie powinnam być tutaj. Powinnam wrócić do szkoły po drugiej stronie oceanu. Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoim pustosłowiem. Jak śmieliście!

Ludzie są chorzy, ludzie umierają, a wy potraficie tylko mówić o pieniądzach i snuć fantazje o nieskończonym wzroście gospodarczym. Całe ekosystemy umierają. Jak możecie? Młodzi ludzie zaczynają rozumieć waszą zdradę i nie pozwolimy wam od tego uciec - powiedziała Greta Thunberg.

Z kolei podczas COP24 Thunberg powiedziała:

– Nie szukajmy nadziei, szukajmy działania. Mam prośbę do ludzi z całego świata: zrozumcie, że że politycy nas zawiedli. Nie możemy dłużej tak się zachowywać. Trzeba zmienić reguły. Jeśli kilkoro z nas, dzieci, trafiło na okłądki gazet w całym świecie, tylko dlatego, że nie poszliśmy do szkoły, zobaczcie co możemy zrobić razem. Poświęcamy naszą planetę by żyć w luksusie - powiedziała na COP 24 Greta Thunberg. 

Pokojowa Nagroda  Nobla dla Grety Thunberg. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Greta Thunberg została zgłoszona jako kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla. Nominację przesłali szwedzcy i norwescy politycy. Thunberg przyznała, że to dla niej wielki zaszczyt.  Młoda aktywistka stała się inspiracją dla uczniów, którzy w kilkuset miastkach na całym świecie zorganizowali Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - kto dostanie i kiedy zostanie przyznana? [LAUREAT]

Jak przewidują analitycy STS, Pokojowa Nagroda Nobla trafi do Grety Thunberg. Za każde postawione 100 zł na szwedzką aktywistkę klimatyczną można wygrać zaledwie 140,80 zł.  Kurs wynosi 1.60. 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: gdzie, kiedy i dlaczego się odbywa? [DATA, TRASA, UTRUDNIENIA]

Instagram i Facebook Grety Thunberg

Greta Thunberg aktywnie działa na rzecz klimatu, co można śledzić na jej Facebooku i Instagramie.

RadioZET.pl/PZ