Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Halloween 2017: kiedy jest amerykańskie święto? [DATA, ZWYCZAJE]

26.10.2017 19:25

Kiedy jest Halloween w 2017 roku? Amerykański zwyczaj pojawił się w Polsce w latach 90. dwudziestego wieku. Choć w naszej kulturze wciąż jest to bardzo kontrowersyjne święto, Halloween w Polsce ma duże grono zwolenników, którzy traktują ten dzień po prostu jako okazję do dobrej zabawy. Sprawdzamy najciekawsze zwyczaje na Halloween i datę święta.

Halloween 2017: kiedy jest amerykańskie święto? [DATA, ZWYCZAJE] fot. pixabay.com

Kiedy jest Halloween 2017? W Polsce i na świecie święto to kojarzy się głównie z przebieraniem się za duchy i potwory, organizowaniem zabaw, wycinaniem latarni z dyni i innymi zwyczajami. Sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze zabawy na Halloween, zwyczaje i obrzędy oraz datę święta i pozostałe szczegóły związane z tym dniem.

Halloween 2017 - kiedy jest w Polsce i na świecie?

Choć data amerykańskiego święta jest stała, co roku pojawiają się pytania "Kiedy jest Halloween?". W wielu krajach obchodzone jest w wieczór 31 października, a w tym roku święto wypada we wtorek. Głównym symbolem święta Halloween jest wydrążona dynia z wyciętymi oczami i zębami, podświetlona od środka świeczką lub lampionem. Inne popularne motywy to m.in. duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze i czarne koty.

» Halloween 2018 - kiedy w Polsce i na świecie obchodzone jest to święto?

Halloween: zwyczaje, zabawy i obrzędy

Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Nie jest to święto urzędowe, jednak cieszy się największą popularnością zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Jednym z najpopularniejszych zwyczajów na Halloween jest "Cukierek albo psikus". Dorośli jak i dzieci przebierają się i chodząc od domu do domu zbierają cukierki do koszyków. Kostiumy nie zawsze muszą kojarzyć się z duchami i upiorami. Dzieci bardzo często przebierane są za ulubione postacie z filmów czy bajek. Jeśli nie otrzymają one słodyczy, zgodnie z tradycją zostawiają w domach "psikusy". Inne popularne zwyczaje na Halloween to dekorowanie domów, tworzenie tzw. "strasznych farm", a także organizowanie parad i pochodów. Zabawy na Halloween to zwykle różnego rodzaju wróżbiarstwo (np. przeskakiwanie przez okrąg 12 świeczek - te, które nie zgasną oznaczają szczęśliwe miesiące w kolejnym roku), łowienie jabłek z miski pełnej wody, tworzenie latarni z dyń czy zjadanie ciastek zawieszonych na sznurkach bez pomocy rąk.

Zagłosuj

Czy obchodzisz Halloween?

Geneza święta Halloween nie jest do końca znana. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym "All Hallows' E’en", czyli wcześniejszym "All Hallows' Eve", czyli "wigilia Wszystkich Świętych". Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90., jednak nie zdobyło dużej popularności. 

RadioZET.pl/KP

Oceń