Zamknij

Halloween 2017: kiedy jest amerykańskie święto? [DATA, ZWYCZAJE]

Redakcja
26.10.2017 19:25
Halloween 2017: kiedy jest amerykańskie święto? [DATA, ZWYCZAJE]
fot. pixabay.com

Kiedy jest Halloween w 2017 roku? Amerykański zwyczaj pojawił się w Polsce w latach 90. dwudziestego wieku. Choć w naszej kulturze wciąż jest to bardzo kontrowersyjne święto, Halloween w Polsce ma duże grono zwolenników, którzy traktują ten dzień po prostu jako okazję do dobrej zabawy. Sprawdzamy najciekawsze zwyczaje na Halloween i datę święta.

Kiedy jest Halloween 2017? W Polsce i na świecie święto to kojarzy się głównie z przebieraniem się za duchy i potwory, organizowaniem zabaw, wycinaniem latarni z dyni i innymi zwyczajami. Sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze zabawy na Halloween, zwyczaje i obrzędy oraz datę święta i pozostałe szczegóły związane z tym dniem.

Halloween 2017 - kiedy jest w Polsce i na świecie?

Choć data amerykańskiego święta jest stała, co roku pojawiają się pytania "Kiedy jest Halloween?". W wielu krajach obchodzone jest w wieczór 31 października, a w tym roku święto wypada we wtorek. Głównym symbolem święta Halloween jest wydrążona dynia z wyciętymi oczami i zębami, podświetlona od środka świeczką lub lampionem. Inne popularne motywy to m.in. duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze i czarne koty.

Zobacz także

» Halloween 2018 - kiedy w Polsce i na świecie obchodzone jest to święto?

Halloween: zwyczaje, zabawy i obrzędy

Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Nie jest to święto urzędowe, jednak cieszy się największą popularnością zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Jednym z najpopularniejszych zwyczajów na Halloween jest "Cukierek albo psikus". Dorośli jak i dzieci przebierają się i chodząc od domu do domu zbierają cukierki do koszyków. Kostiumy nie zawsze muszą kojarzyć się z duchami i upiorami. Dzieci bardzo często przebierane są za ulubione postacie z filmów czy bajek. Jeśli nie otrzymają one słodyczy, zgodnie z tradycją zostawiają w domach "psikusy". Inne popularne zwyczaje na Halloween to dekorowanie domów, tworzenie tzw. "strasznych farm", a także organizowanie parad i pochodów. Zabawy na Halloween to zwykle różnego rodzaju wróżbiarstwo (np. przeskakiwanie przez okrąg 12 świeczek - te, które nie zgasną oznaczają szczęśliwe miesiące w kolejnym roku), łowienie jabłek z miski pełnej wody, tworzenie latarni z dyń czy zjadanie ciastek zawieszonych na sznurkach bez pomocy rąk.

Zagłosuj

Czy obchodzisz Halloween?

Liczba głosów:

Geneza święta Halloween nie jest do końca znana. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym "All Hallows' E’en", czyli wcześniejszym "All Hallows' Eve", czyli "wigilia Wszystkich Świętych". Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90., jednak nie zdobyło dużej popularności. 

RadioZET.pl/KP