Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zwrot podatku PIT 2018: ile dostanę po rozliczeniu PIT? Jak rozliczyć PIT za 2018 rok? [KALKULATOR PIT]

18.02.2019 13:45

Za kilka miesięcy na nasze konta powinny trafić pieniądze, które otrzymamy ze zwrotu od podatku. To, ile dostaniemy z rozliczenia PIT-u można już sprawdzić np. używając kalkulatora. Sprawdźcie ile dostaniecie ze zwrotu podatku po rozliczeniu PIT-ów i jak rozliczyć PIT. 

Ile wynosi zwrot podatku? jak obliczyć zwrot podatku? KALKULATOR fot. pixabay.com

Ile dostanę po rozliczenieniu PIT? Ile zwrotu podatku dostanę? Jak rozliczyć PIT? Takie pytania zadają sobie wszyscy składający PIT w urzędzie skarbowym. Podpowiadamy, jak obliczyć ile nadpłaconego podatku otrzymamy po rozliczeniu PIT-u.

» Zwrot podatku 2019 - do kiedy wpłynie na konto? [TERMIN WYPŁAT ZA 2018]

Ile dostanę zwrotu podatku?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań podczas rozliczania podatków. Zwrot podatków to efekt nadwyżki wpłaconych zaliczek na poczet podatku dochodowego. To oznacza, że fiskus dostał z "naszych" składek więcej niż powinien. Pieniądze po rozliczeniu PIT powinny do nas trafić najpóźniej po trzech miesiącach od rozliczenia PIT.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

» Zwrot podatku - która rubryka w PIT-37 oznacza zwrot pieniędzy?

Zwrot podatku 2019: kalkulator PIT 

W związku z tym, że wysokość nadpłaconego PIT może zależeć łącznie od kilkunastu czynników, najłatwiejszym sposobem na to by obliczyć  ile wyniesie zwrot podatków jest kalkulator dostępny na stronie Ministerstwa Finansów (wejdź tutaj).

- Kalkulator jest pomocny w prawidłowym rozliczeniu podatku dochodowego. W pierwszej kolejności należy wybrać sposób rozliczenia podatku dochodowego oraz rok podatkowy, którego dotyczą obliczenia. Na podstawie wprowadzonych danych można uzyskać informacje dotyczące uzyskanego dochodu bądź poniesionej straty oraz kwoty podatku należnego, kwotę do zapłaty lub podlegającą zwrotowi. Kalkulator umożliwia również uwzględnienie odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania (dochód) oraz kwoty zmniejszającej podatek - czytamy na stronie resortu. 

Ministerstwo na swojej stronie informuje też, że wprowadzone dane i uzyskane na ich podstawie wielkości można zachować, wysłać na maila lub wydrukować.

Jak rozliczyć PIT za 2018?

Od 2019 roku nie trzeba już zastanawiać się nad tym w jaki sposób odzyskać nadpłacony podatek. Rząd zdecydował bowiem, że PIT rozliczy za nas sam urząd skarbowy. Od tego roku US przygotuje wypełnione zeznanie podatkowe, dzięki czemu nie ma już obowiązku samodzielnego wypełniania wniosków.  Taki sposób rozliczenia PIT-u 2018 przez urząd skarbowy obowiązuje już w przypadku rozliczeń PIT za 2018 składanych w 2019 roku jeśli chodzi o osoby wypełniające deklaracje PIT-37 i PIT-38.

» PIT 2019. Od kiedy można składać PIT za 2018 rok? Rozliczenie PIT-ów: daty, terminy

RadioZET.pl/mf.gov.pl/PZ

Oceń
Tagi