Zamknij

Zwrot podatku PIT 2021: ile dostanę po rozliczeniu PIT? Jak rozliczyć PIT za 2020 rok? [KALKULATOR]

Paweł Żurek
15.01.2021 14:24
Ile wynosi zwrot podatku? jak obliczyć zwrot podatku? KALKULATOR
fot. pixabay.com

Za kilka miesięcy na nasze konta powinny trafić pieniądze, które otrzymamy ze zwrotu od podatku. To, ile dostaniemy z rozliczenia PIT-u można już sprawdzić np. używając kalkulatora. Sprawdźcie ile dostaniecie ze zwrotu podatku po rozliczeniu PIT-ów i jak rozliczyć PIT. 

Ile dostanę po rozliczenieniu PIT? Ile zwrotu podatku dostanę? Jak rozliczyć PIT? Takie pytania zadają sobie wszyscy składający PIT w urzędzie skarbowym. Podpowiadamy, jak obliczyć ile nadpłaconego podatku otrzymamy po rozliczeniu PIT-u.

Ile dostanę zwrotu podatku?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań podczas rozliczania podatków. Zwrot podatków to efekt nadwyżki wpłaconych zaliczek na poczet podatku dochodowego. To oznacza, że fiskus dostał z "naszych" składek więcej niż powinien. Pieniądze po rozliczeniu PIT powinny do nas trafić najpóźniej po trzech miesiącach od rozliczenia PIT.

Zwrot podatku 2021: kalkulator PIT 

W związku z tym, że wysokość nadpłaconego PIT może zależeć łącznie od kilkunastu czynników, najłatwiejszym sposobem na to by obliczyć  ile wyniesie zwrot podatków jest kalkulator dostępny na stronie Ministerstwa Finansów (wejdź tutaj).

- Kalkulator jest pomocny w prawidłowym rozliczeniu podatku dochodowego. W pierwszej kolejności należy wybrać sposób rozliczenia podatku dochodowego oraz rok podatkowy, którego dotyczą obliczenia. Na podstawie wprowadzonych danych można uzyskać informacje dotyczące uzyskanego dochodu bądź poniesionej straty oraz kwoty podatku należnego, kwotę do zapłaty lub podlegającą zwrotowi. Kalkulator umożliwia również uwzględnienie odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania (dochód) oraz kwoty zmniejszającej podatek - czytamy na stronie resortu. 

Ministerstwo na swojej stronie informuje też, że wprowadzone dane i uzyskane na ich podstawie wielkości można zachować, wysłać na maila lub wydrukować.

PIT 2021: do kiedy zwrot podatku na konto? PIT-28, 36, 37,38 – kiedy zwrot podatku?

Jak rozliczyć PIT za 2021?

Od 2019 roku nie trzeba już zastanawiać się nad tym, w jaki sposób odzyskać nadpłacony podatek. Rząd zdecydował bowiem, że PIT rozliczy za nas sam urząd skarbowy. Od tego roku US przygotuje wypełnione zeznanie podatkowe, dzięki czemu nie ma już obowiązku samodzielnego wypełniania wniosków.  

RadioZET.pl/mf.gov.pl/PAB