Zamknij

Ile zarabia minister? Pensje ministra cyfryzacji, edukacji, rozwoju i finansów [2020]

18.08.2020 14:53
Ile zarabia minister? Pensje ministra cyfryzacji, edukacji, rozwoju i finansów [2020]
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Ile zarabia minister? Pensje członków rządu już niebawem mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent. Sprawdzamy, ile wynosi wynagrodzenie ministrów cyfryzacji, edukacji, rozwoju czy finansów, a także jak wysoka będzie podwyżka za ich pracę.

Ile zarabia minister w polskim rządzie?

Ministrowie w polskim rządzie zarabiają 10 tys. zł brutto miesięcznie. Otrzymują też dodatek funkcyjny w wysokości 2,7 tys. brutto. Członkom Rady Ministrów przysługują też m.in. dodatki stażowe czy nagrody jubileuszowe.

Ile zarabiają ministrowie cyfryzacji, edukacji, rozwoju i finansów?

Zarobki dla ministrów nie są uzależnione od resortu, który prowadzą. Minister cyfryzacji, edukacji, rozwoju czy finansów zarabiają jednakowo.

Ile zarabia poseł w Sejmie? Pensja NETTO 2020 na rękę [EUROPARLAMENT]

Ile zarabia minister? Podwyżka od 2020 roku

14 sierpnia podwyżki dla posłów, ministrów prezydenta, marszałków, czy premiera zostały przegłosowane w sejmie.  

 W ustawie o zmianie niektórych ustaw w zakresie wynagradzania osób publicznych czytamy, że pensja posła zostaje podniesiona "do wysokości 0,63-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego Sądu Najwyższego w stawce podstawowej". W 2020 roku pensja osób zasiadających w tym gremium wynosiła 19 986 złotych brutto. Posłowie po podwyżkach zarabialiby brutto 12 600 złotych. Pensja ministrów wyniosłaby 17987 zł brutto. 

17 sierpnia senatorzy zagłosowali za odrzuceniem ustawy w całości. "Za" głosowało 48 senatorów, przeciw było 45, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział na konferencji prasowej, że wydaje mu się, że po tym co zaszło w Senacie, projekt w sprawie podwyżek kończy swoją historię.

Całą treść dokumentu znajdziecie poniżej:

Ile zarabia prezydent Polski? Jaka jest pensja prezydenta RP Andrzeja Dudy? [ZAROBKI]

RadioZET.pl/PAB