Zamknij

Ile zarabia poseł w Sejmie? Pensja NETTO 2020 na rękę [EUROPARLAMENT]

Paweł Żurek
18.08.2020 10:00
Ile zarabiają posłowie i senatorowie? Zarobki 2019 [PENSJA NETTO, BRUTTO, EUROPARLAMENT]
fot. Piotr Molecki/East News

Ile zarabia polski poseł za swoją pracę w Sejmie? Suma, którą do tej pory otrzymywali polscy parlamentarzyści niebawem została zmieniona. Sejm przyjął projekt ustawy dot. podwyżek dla posłów. Sprawdzamy, ile mogą wynieść nowe wynagrodzenia.

Z tego artykułu dowiecie się:

 • Ile zarabiają posłowie?
 • Ile wynoszą zarobki posłów i senatorów w Polsce [NETTO I BRUTTO]?
 • Ile wynoszą zarobki posłów w europarlamencie?
 • Ile wyniesie podwyżka dla polskich posłów za pracę w Sejmie?

Ile zarabiają posłowie? [2020]

Jak czytamy na stronie internetowej Sejmu, wysokość uposażenia poselskiego wynosi dokładnie 9892,30 brutto i odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie rozporządzenia  prezydenta przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Posłowie, którzy rozpoczynają pracę w Sejmie w nowej kadencji rezygnują ze swojego dotychczasowego zatrudnienia i za to przysługuje im „rekompensata”.

Do tego, posłowie otrzymują tzw. dietę parlamentarną.  Przysługuje im też ryczałt na prowadzenie biura w terenie (obecnie wynosi 12 150 zł brutto miesięcznie), który można przeznaczyć na utrzymanie biura oraz przejazdy autem.

Oprócz tego poseł ma następujące przywileje:

 • prawo do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego;
 • prawo do bezpłatnych przelotów w krajowym przewozie lotniczym;
 • bezpłatne przejazdy środkami publicznej komunikacji miejskiej.

Ile więc dokładnie wynosi pensja posła w Polsce? 

Jak już wspomnieliśmy, oprócz uposażenia poselskiego, parlamentarzyści dostają też dietę.

Dieta parlamentarna to środki finansowe przysługujące posłowi na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju.

Dieta parlamentarna wynosi 25 proc. uposażenia. Obecnie jest  to 2473,08 zł brutto. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dieta parlamentarna jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich. Obecnie zwolniona z PIT jest kwota 2.280,00 zł (art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podsumowując, posłowie otrzymują co miesiąc:

 • 9892,30 zł brutto uposażenia poselskiego
 • 2473,08 zł brutto diety parlamentarnej
 • 12500 zł brutto – ryczałt na prowadzenie biura poselskiego
 • Kwota wolna od podatku –  ponad 30 tys. złotych

Dodatkowo poseł może otrzymać:

 • Za pełnienie funkcji wiceprzewodniczącego komisji stałej: 15 proc. pensji
 • Za przewodniczącego podkomisji stałej - 10 proc.

Ile zarabia poseł w Sejmie? Podwyżka w 2020 roku

14 sierpnia podwyżki dla posłów, prezydenta, marszałków, czy premiera zostały zaakceptowane przez Sejm. 

 W ustawie o zmianie niektórych ustaw w zakresie wynagradzania osób publicznych czytamy, że pensja posła zostaje podniesiona "do wysokości 0,63-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego Sądu Najwyższego w stawce podstawowej". W 2020 roku pensja osób zasiadających w tym gremium wynosiła 19 986 złotych brutto. Posłowie po podwyżkach zarabialiby brutto 12 600 złotych.

17 sierpnia senatorzy zagłosowali za odrzuceniem ustawy w całości. "Za" głosowało 48 senatorów, przeciw było 45, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział na konferencji prasowej, że wydaje mu się, że po tym co zaszło w Senacie, projekt w sprawie podwyżek kończy swoją historię.

Całą treść dokumentu znajdziecie poniżej:

Ile zarabia prezydent Polski? Jaka jest pensja prezydenta RP Andrzeja Dudy? [ZAROBKI]

Zarobki senatora brutto: 2020. Ile wynosi pensja senatora? 

Zarobki posłów i senatorów są identyczne. Na wynagrodzenie senatorów składa się więc: 9892,30 zł brutto uposażenia, 2473,08 zł brutto diety parlamentarnej oraz 12 500 zł brutto ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego.

Senatorom przysługują też identyczne przywileje jak posłom, czyli prawo do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego, prawo do bezpłatnych przelotów w krajowym przewozie lotniczym, bezpłatne przejazdy środkami publicznej komunikacji miejskiej, 30 tys. kwoty wolnej od podatku oraz immunitet.

Ile wynoszą zarobki europosłów? [2020, EUROPARLAMENT]

 Europoseł zarabia:

 • ok. 6,8 tys. euro miesięcznie netto (mniej niż 29 tys. zł).
 • za każdy dzień pracy w Brukseli lub Strasburgu 320 euro dziennie (ok. 1,4 tys. zł) na zakwaterowanie (pod warunkiem uczestnictwa w posiedzeniach. 4,5 tys. euro miesięcznie (ok. 19 tys. zł) diety na pokrycie wydatków związanych z pełnieniem mandatu europosła.
 • pełny zwrot kosztów biletów samolotowych lub kolejowych, w drodze na posiedzenia parlamentu, komitetów i grup politycznych
 • do 4,5 tys. euro (ok. 19 tys. złotych) zwrotu kosztów innych podróży zagranicznych
 • 160 euro dziennie diety w przypadku podróży służbowych poza UE
 • 24,5 tys. euro miesięcznie (ok. 106 tys. zł) na wynagrodzenia dla zatrudnionych w swoim biurze
 • Odprawa na zakończenie kadencji w wysokości miesięcznego wynagrodzenia
 • Po ukończeniu 63. roku życia emeryturę za każdy rok zasiadania w PE. Po pełnej pięcioletniej kadencji to 1,5 tys. euro miesięcznie. Po śmierci europosła rodzina może ubiegać się o rentę.

Kto został europosłem? Lista 

Wybory parlamentarne 2019: najważniejsze informacje: 

RadioZET.pl/sejm.gov.pl/onet.pl/PZ