Zamknij

Na kogo przekazać 1% podatku w 2018 roku i jak to zrobić? [LISTA OPP]

Redakcja
09.03.2018 09:00
Jak i komu przekazać 1% podatku w 2018 roku? [LISTA OPP, NUMER KRS]
fot. pixabay.com

Przekazanie 1% podatku na Organizację Pożytku Publicznego to przywilej, z którego może skorzystać większość podatników. Dzięki temu możemy zadecydować, na jaki cel zostaną przekazane pieniądze z 1% podatku należnego. Sprawdzamy, jak obliczyć kwotę 1% podatku i komu można ją przekazać.

Przekazanie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego w 2018 roku: jak to zrobić? Ile wynosi kwota 1% podatku i jak to obliczyć? Kto może przekazać 1% podatku na OPP? Odpowiadamy na pytania internautów, które najczęściej pojawiają się w sieci.

Jak przekazać 1% podatku na OPP?

Przekazanie 1% podatku dokonywane jest na podstawie wniosku podatnika. Wniosek ten jest elementem zeznania podatkowego:

 • PIT-28
 • PIT-36
 • PIT-36L
 • PIT-37
 • PIT-38
 • PIT-39
 • PIT-CFC
 • oświadczenie PIT-OP

Aby przekazać 1% podatku, na początek trzeba obliczyć podatek należny. Aby to zrobić, należy od dochodu (przychód pomniejszony o koszty) odliczyć takie wydatki jak: składki na ubezpieczenia społeczne, cele rehabilitacyjne, odsetki od kredytu czy internet. Następnie należy odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz inne

odliczenia i ulgi od podatku za 2017 rok

, z których podatnik chciałby skorzystać (np.

ulga na dziecko

). Od tak obliczonego podatku należnego można w prosty sposób obliczyć 1%, a następnie przekazać go dla organizacji pożytku publicznego.

Jak przekazać 1% podatku na konkretną osobę?

Jeśli chcemy przekazać 1% podatku na konkretną osobę, oprócz podania numeru KRS wybranej organizacji oraz wpisania kwoty, należy wypełnić pola oznaczone adnotacją "informacje dodatkowe". W tych miejscach należy wpisać dane podopiecznego wybranej fundacji, którego chcemy wesprzeć kwotą z naszego podatku. 

Kto może przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego?

Wszyscy podatnicy rozliczający w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu, które nie są zwolnione z podatku, mogą przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego. Są to podatnicy rozliczający się:

 • poprzez standardowy PIT roczny z opodatkowaniem 18% i 32% (niezależnie od źródła dochodów; mogą to być np. umowy o pracę, zlecenia, zbycie akcji czy tzw. inne źródła)
 • podatkiem liniowym
 • ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych
 • podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT – zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe

1% podatku na OPP można przekazać tylko wtedy, jeżeli zeznanie podatkowe jest złożone w terminie oraz zapłaciliśmy cały należny podatek do urzędu skarbowego.

Kto nie może przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego?

Jeśli deklarację wypełnia i składa za nas pracodawca lub organ rentowy, nie możemy rozliczyć 1% podatku. W takim wypadku możemy potraktować przesłaną przez pracodawcę deklarację wyłącznie jako informację o zaliczkach na dany rok i ponownie złożyć zeznanie podatkowe we wskazanym terminie. W takiej sytuacji możemy przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego, którą chcielibyśmy wspomóc.

>> PIT 2018 - do kiedy trzeba się rozliczyć za 2017 rok? [TERMINARZ]

1% podatku - ile to jest? [KWOTA 1% PODATKU]

Jak obliczyć 1% podatku? Większość

programów online do rozliczenia PIT

automatycznie wylicza nam kwotę, którą możemy przekazać na organizacje pożytku publicznego. Pojawia się ona w zeznaniu podatkowym w polu numer 124. Warto zwrócić uwagę na adnotację, która znajduje się obok: "kwota nie może przekroczyć 1% kwoty z pozycji 118, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół". Jest ona istotna w momencie, gdy samodzielnie rozliczamy PIT. W takiej sytuacji z kwoty wpisanej w polu 118 należy obliczyć 1% i wpisać go w polu 124. Należy także pamiętać, że ofiarowana przez nas kwota będzie pomniejszona o koszty przelewu.

>> Do kiedy zwrot podatku za 2017 rok? [TERMIN WYPŁAT 2018]

Kiedy urząd skarbowy przekazuje 1% podatku na organizacje?

Jeśli dostarczymy nasze zeznanie podatkowe do Urzędu Skarbowego i będzie ono wypełnione poprawnie, wybrana przez nas organizacja otrzyma pieniądze z 1% podatku najwcześniej w maju danego roku. Zgodnie z prawem naczelnicy urzędów skarbowych muszą przekazać środki z 1% organizacjom pożytku publicznego od maja do końca lipca.

1% podatku na OPP - ile można przekazać?

Podatnik może przekazać organizacji pożytku publicznego maksymalnie kwotę, która wynosi 1% podatku. W formularzu PIT można także wskazać kwotę niższą. Jeśli składamy w danym roku więcej niż jedną deklarację podatkową, w każdej z nich możemy wskazać organizację, na którą chcemy przekazać 1% naszego podatku.

Organizacje pożytku publicznego - na kogo przekazać 1 procent podatku? [LISTA OPP]

Komu przekazać 1% podatku? Lista organizacji pożytku publicznego dzieli się na kilka kategorii. Są to: 

 • Działania na rzecz kultury
 • Działania na rzecz porozumienia i społeczeństwa
 • Działania na rzecz przyrody
 • Działania na rzecz sportu i turystyki
 • Działania na rzecz zdrowia
 • Pomoc chorym
 • Pomoc dzieciom
 • Pomoc niepełnosprawnym
 • Pomoc ubogim
 • Pomoc zwierzętom

Wykaz organizacji pożytku publicznego w formie elektronicznej jest publikowany nie później niż 15 grudnia roku podatkowego na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej www.mpips.gov.pl i www.mrpips.gov.pl. Wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku prowadzi Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

LISTA ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO I NUMERY KRS

Możemy także skorzystać z 

wyszukiwarki organizacji pożytku publicznego

, która jest dostępna na stronie Ministerstwa Finansów.

Rozliczając swój PIT, możesz przekazać

1% podatku na Fundację Radia ZET

. Jeśli wypełniasz PIT tradycyjnie, papierowo, w odpowiednią rubrykę swojego zeznania wpisz:

KRS Fundacji Radia ZET 0000127204

oraz równowartość jednego procenta swojego podatku (zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół). Dzięki środkom z 1% podatku Fundacja Radia ZET może dalej działać i wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

RadioZET.pl/finanse.mf.gov.pl/pit.pl/KP