Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak liczyć punkty na studia? Zasady rekrutacji [UW, UJ, PW, UG]

03.07.2018 12:31

Przelicznik punktów z matury przy rekrutacji na studia jest zmorą abiturientów. Łatwo się zgubić, gdy każda z uczelni ma swoje sposoby obliczania lub nawet kalkulatory. Wbrew pozorom jest to jednak ułatwienie dla przyszłych studentów. Jak obliczyć liczbę punktów na UW, UJ, PW, UG i innych?

Jak liczyć punkty w rekrutacji na studia? fot. pixabay.com

Przelicznik punktów choć na każdej uczelni wydaje się być inny, w praktyce wszędzie wygląda to podobnie. Uczelnie najczęściej stosują system wagowy, który czasami może sprawiać przyszłym studentom dużo problemów.

» Rekrutacja na studia 2018: terminy rekrutacji na uczelnie wyższe

Obliczanie punktów na studia Uniwersytet Warszawski

Do obliczenia wyniku używany jest tutaj system wagowy. Warto zwrócić uwagę, że na wielu kierunkach istnieje minimalny próg, który musi spełnić kandydat, aby wziąć udział w rekrutacji.

Na przykład na kierunku psychologia minimalna ilość punktów wynosi 30. Pod uwagę brane są tu wyniki z egzaminów, które należy pomnożyć przez odpowiednie wagi:

  • języka polskiego - waga 0,20
  • matematyka (opcjonalnie) - waga 0,20
  • język obcy - waga 0,20
  • przedmiot z puli do wyboru - waga 0,4

Oprócz tego liczy się także poziom zdawanego egzaminu. Jeśli jest to poziom podstawowy, dodatkowo należy pomnożyć go przez 0,60, w przypadku rozszerzenie przez 1.

Przelicznik punktów z matury Uniwersytet Jagielloński

Każdy kierunek wymaga innych przedmiotów maturalnych. W przypadku zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym, wyniki mnożone są przez 1. Jeśli posiadany wynik z matury jest na poziomie podstawowym, należy podzielić go przez 2. Następnie otrzymane wyniki należy pomnożyć przez wagi przedmiotów i zsumować. Otrzymany wynik to właśnie liczba punktów w procesie rekrutacyjnym.

» Maturzyści, UWAGA! Uniwersytet Jagielloński zaostrza kryteria rekrutacji na studia

Kalkulator punktów - Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska ułatwia przyszłym studentom obliczenie punktów z matury udostępniając im kalkulator punktów. Wystarczy wejść na stronę rekrutacyjną PWr i wpisywać wyniki ze zdawanych przedmiotów. Poniżej znajduje się tabela, w której widzimy wyniki na każdy z dostępnych kierunków.

Kalkulator punktów - Politechnika Warszawska

Podobnie jest na Politechnice Warszawskiej. Udostępnia ona swój kalkulator punktów. Należy wejść na stronę portalu dla kandydata PW, wybrać interesujący nas kierunek i wpisać wyniki ze wszystkich egzaminów.

Jak obliczyć wynik z matury Uniwersytet Gdański?

Jest to bardzo proste. Rekrutując na dany kierunek, należy sprawdzić, które przedmioty są liczone. Każdy z nich ma dodatkowo wypisany przelicznik, przez który trzeba pomnożyć wynik z matury.

Przykładowo na kierunku chemia:

  • wynik z chemii należy pomnożyć przez 0,45
  • z matematyki przez 0,20
  • z języka obcego przez 0,15
  • z jednego z wybranych przedmiotów z podanej grupy przez 0,20

Oprócz tego jeśli któryś z tych przedmiotów był zdawany na poziomie rozszerzonym, należy dodatkowo pomnożyć go przez 1,5.

» Progi punktowe na studia 2018: ile trzeba mieć na UW, UJ, PW? «

Bardzo ważne jest to, żeby wprowadzić do systemu rekrutacyjnego wyniki ze wszystkich egzaminów. Systemy same rozpoznają, który wynik będzie najkorzystniejszy w procesie rekrutacji.

RadioZET.pl/KP

Oceń