Zamknij

Jak liczyć punkty na studia? Zasady rekrutacji [UW, UJ, PW, UG]

11.08.2020 12:13
Jak liczyć punkty w rekrutacji na studia?
fot. pixabay.com

Przelicznik punktów z matury przy rekrutacji na studia jest zmorą abiturientów. Łatwo się zgubić, gdy każda z uczelni ma swoje sposoby obliczania lub nawet specjalne kalkulatory. Wbrew pozorom jest to jednak ułatwienie dla przyszłych studentów. Jak obliczyć liczbę punktów na UW, UJ, PW, UG i innych? Sprawdzamy najważniejsze informacje dla maturzystów.

Przelicznik punktów choć na każdej uczelni wydaje się być inny, w praktyce wszędzie wygląda to podobnie. Uczelnie najczęściej stosują system wagowy, który czasami może sprawiać przyszłym studentom dużo problemów.

Rekrutacja na studia 2020 - TERMINY. Od kiedy, do kiedy trwa i jakie dokumenty złożyć?

Obliczanie punktów na studia Uniwersytet Warszawski 2020

Do obliczenia wyniku na Uniwersytecie Warszawskim używany jest system wagowy. Warto zwrócić uwagę, że na wielu kierunkach istnieje minimalny próg, który musi spełnić kandydat, aby wziąć udział w rekrutacji.

Na przykład na kierunku psychologia do tej pory minimalna ilość punktów wynosiła 30. Pod uwagę brane były tu wyniki z egzaminów, które należy pomnożyć przez odpowiednie wagi:

  • języka polskiego - waga 0,20
  • matematyka (opcjonalnie) - waga 0,20
  • język obcy - waga 0,20
  • przedmiot z puli do wyboru - waga 0,4

Oprócz tego liczy się także poziom zdawanego egzaminu. Jeśli jest to poziom podstawowy, dodatkowo należy pomnożyć go przez 0,60, w przypadku rozszerzenie przez 1.

Przelicznik punktów z matury Uniwersytet Jagielloński

Każdy kierunek wymaga innych przedmiotów maturalnych. W przypadku zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym, wyniki mnożone są przez 1. Jeśli posiadany wynik z matury jest na poziomie podstawowym, należy podzielić go przez 2. Następnie otrzymane wyniki należy pomnożyć przez wagi przedmiotów i zsumować. Otrzymany wynik to właśnie liczba punktów w procesie rekrutacyjnym.

Maturzyści, UWAGA! Uniwersytet Jagielloński zaostrza kryteria rekrutacji na studia

Kalkulator punktów - Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska ułatwia przyszłym studentom obliczenie punktów z matury udostępniając im kalkulator punktów. W ten sposób można dowiedzieć się, na które kierunki mamy największe szanse, aby się dostać.

Można również wejść na stronę rekrutacyjną PWr, znaleźć interesujący nas kierunek i na podstawie podanego wzoru w Kryteriach rekrutacji wpisywać wyniki ze zdawanych przedmiotów. Na tej podstawie możemy obliczyć punkty na studia na PWr.

Kalkulator punktów - Politechnika Warszawska

Podobnie jest na Politechnice Warszawskiej. Udostępnia ona swój kalkulator punktów. Należy wejść na stronę portalu dla kandydata PW, wybrać interesujący nas kierunek i wpisać wyniki ze wszystkich egzaminów. Dzięki temu maturzysta może sprawdzić, jakie są jego szanse na dostanie się na wybrane studia. Wynik szacowany jest na podstawie progów punktowych z ubiegłego roku.

Jak obliczyć wynik z matury Uniwersytet Gdański?

Jest to bardzo proste. Rekrutując na dany kierunek, należy sprawdzić, które przedmioty są liczone. Każdy z nich ma dodatkowo wypisany przelicznik, przez który trzeba pomnożyć wynik z matury.

Przykładowo na kierunku chemia:

  • wynik z chemii należy pomnożyć przez 0,45
  • z matematyki przez 0,20
  • z języka obcego przez 0,15
  • z jednego z wybranych przedmiotów z podanej grupy przez 0,20

Oprócz tego jeśli któryś z tych przedmiotów był zdawany na poziomie rozszerzonym, należy dodatkowo pomnożyć go przez 1,5.

Progi punktowe na studia 2020: ile trzeba mieć punktów na UW, UJ, PW?

Bardzo ważne jest to, żeby wprowadzić do systemu rekrutacyjnego wyniki ze wszystkich egzaminów. Systemy same rozpoznają, który wynik będzie najkorzystniejszy w procesie rekrutacji.

RadioZET.pl