Zamknij

Jarosław Kaczyński: wiek, wzrost, wykształcenie. Sylwetka prezesa PiS [PARTIE, FUNKCJE, KOT]

Paweł Żurek
23.09.2020 14:31
Jarosław Kaczyński: wiek, wzrost, wykształcenie. Sylwetka prezesa PiS [PARTIE, FUNKCJE, KOT]
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Jarosław Kaczyński może zostać nowym wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego.  Jak podkreślają politycy PiS, nominacja prezesa PiS miałaby pomóc w rozwiązaniu konfliktu pomiędzy jego partią i Solidarną Polską. Najważniejsze i te mniej ważne informacje o Kaczyńskim znajdziecie poniżej.

Jarosław Kaczyński: wiek, wzrost. Ile lat ma Jarosław Kaczyński?

Jarosław Kaczyński ma 71 lat.  Urodził się 18 czerwca 1949 w Warszawie. Były premier mierzy 168 cm.

Jarosław Kaczyński: sylwetka. Kim jest Jarosław Kaczyński?

Jarosław Aleksander Kaczyński z wykształcenia jest prawnikiem. Był twórcą i prezesem (w latach 1990–1997) partii Porozumienie Centrum oraz współzałożycielem i od 2003 roku prezesem partii Prawo i Sprawiedliwość.

W PRL działał w opozycji demokratycznej, był senatorem I kadencji, posłem na Sejm I, III, IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji (1991–1993, od 1997), a w latach 2006–2007 premierem. Od czasu wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów parlamentarnych w 2015 roku jest posłem i jednocześnie najbardziej wpływową osobą w swojej partii i jedną z najbardziej wpływowych w całym kraju.

Jak zdradzili politycy PiS - Adam Bielan i Michał Dworczyk - Jarosław Kaczyński może zostać wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego. - Ten polityk ma taki format, że mógłby odegrać rolę stabilizującą w tej napiętej sytuacji - stwierdził Dworczyk, nawiązując do konfliktu pomiędzy Solidarną Polską i PiS-em.

Sondaż. Kaczyński nie potrzebuje Ziobry i Gowina. PiS i tak wygrywa

Jarosław Kaczyński: rodzina, matka, ojciec, brat

Jarosław Kaczyński urodził się w Warszawie na Żoliborzu. Jego ojciec, Rajmund, z zawodu inżynier, był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego. Matka, Jadwiga z domu Jasiewicz należała do Szarych Szeregów, z wykształcenia była filologiem polskim (zawodowo związana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk).

Jego bratem bliźniakiem był Lech Kaczyński, późniejszy prezydent RP. W 1962 bracia zagrali role Jacka (Lech) i Placka (Jarosław) w filmie O dwóch takich, co ukradli księżyc w reżyserii Jana Batorego, ekranizacji powieści pod tym samym tytułem Kornela Makuszyńskiego. Lech Kaczyński zginął w katastrofie smoleńskiej.

Kaczyński premierem? W PiS namawiają prezesa, aby stanął na czele rządu

Jarosław Kaczyński: wykształcenie

Kaczyński studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1971 na Wydziale Prawa i Administracji UW uzyskał tytuł magistra. 8 grudnia 1976 na WPiA UW obronił pracę doktorską pt. Rola ciał kolegialnych w kierowaniu szkołą wyższą. Jego promotorem był Stanisław Ehrlich.  W 1971 Kaczyński  uzyskał miejsce na aplikacji prokuratorskiej w Warszawie, której jednak nie rozpoczął. W latach 1971–1976 pracował w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego. Później, do 1981, Kaczyński był adiunktem w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1982–1983 zatrudnił się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie na etacie starszego bibliotekarza.

Jarosław Kaczyński: premier, partie, funkcje

Po tym, jak w 2006 roku Kazimierz Marcinkiewicz podał się do dymisji, 7 lipca 2006 Jarosław Kaczyński uzyskał formalną rekomendację kierowanej przez siebie partii na objęcie stanowiska prezesa Rady Ministrów.  10 lipca Lech Kaczyński desygnował go na ten urząd. Jako nowy premier powołał gabinet w ramach koalicji PiS-Samoobrona-LPR w niemal identycznym składzie jak poprzedni rząd  (wyłączywszy zmianę na stanowisku ministra finansów, na którym Pawła Wojciechowskiego zastąpił Stanisław Kluza). 14 lipca prezydent dokonał zaprzysiężenia Rady Ministrów, a 19 lipca Sejm udzielił nowemu rządowi wotum zaufania.

W 2007 roku w trakcie przedterminowych wyborów Kaczyński był liderem listy Prawa i Sprawiedliwości. W głosowaniu z 21 października otrzymał 273 684 głosów i uzyskał mandat poselski. Był to drugi pod względem liczby głosów wynik w okręgu warszawskim – najwięcej głosów (534 241) zdobył lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk.

5 listopada tego samego roku Kaczyński złożył w Sejmie dymisję z urzędu prezesa Rady Ministrów, która w tym samym dniu została przyjęta przez prezydenta. Rada Ministrów pod jego kierownictwem sprawowała obowiązki do 16 listopada 2007, tj. do dnia zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.

W 2010 roku, w wyborach prezydenckich rozpisanych po katastrofie smoleńskiej i śmierci Lecha Kaczyńskiego, prezes PiS wystartował jako jeden z kandydatów. W drugiej turze otrzymał prawie 47 procent głosów i przegrał z Bronisławem Komorowskim.

Kaczyński spotkał się z Gowinem. Co dalej z rządem Zjednoczonej Prawicy?

Jarosław Kaczyński: kot. Jak ma na imię kot prezesa PiS?

Na koniec artykułu zamieszczamy ciekawostkę. Wszyscy śledzący wydarzenia polityczne w kraju wiedzą, że Jarosław Kaczyński ma w domu koty. Prezes PiS w programie TVP Pytanie na śniadanie zdradził, że zwierzęta wabią się  Fiona i Czaruś. - Koty są bardzo sympatycznymi stworzeniami. Ja mam dobrą kocicę i złego kota. Są koty, które bardzo dużo mruczą i te, co mruczą mniej. Oba bardzo źle znoszą moją nieobecność - zdradził prezes PiS. 

RadioZET.pl/PAP/PAB