Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jowisz blisko Ziemi - jak i kiedy obserwować planetę z bliska?

09.05.2018 13:00
xxx zet

Planetę Jowisz blisko Ziemi będziemy mogli obserwować zaraz po długim weekendzie majowym. Kiedy dokładnie Jowisz będzie widoczny na niebie i jak go obserwować? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

Jowisz blisko Ziemi - jak i kiedy obserwować planetę z bliska? fot. George7378 [CC BY-SA 3.0] / Wikimedia Commons

Planeta Jowisz blisko Ziemi - kiedy i jak obserwować planetę z bliska? Jak długo będzie widoczna i o której godzinie rozpocząć obserwacje? Sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje dla fanów 

Jowisz blisko Ziemi - kiedy będzie widoczny z bliska?

Jowisz w maksimum jasności jest czwartym najjaśniejszym obiektem na niebie (po Słońcu, Księżycu i Wenus), przy czym jest najjaśniejszym obiektem, który można obserwować przez całą noc. Kolejny raz Jowisz blisko Ziemi będzie widoczny już w środę, 9 maja.

» Eta Akwarydy 2018: gdzie i jak oglądać noc spadających gwiazd w maju?

Planeta Jowisz blisko Ziemi - jak obserwować?

Opozycje Jowisza zdarzają się co 13 miesięcy. W opozycji Jowisz blisko Ziemi widoczny jest przez całą noc, wschodzi razem z zachodem Słońca i świeci ponad horyzontem aż do jego wschodu. O północy Jowisz świeci spokojnym, jasnożółtym światłem. Na lewo od niego bez trudu dostrzec można Polluksa i Kastora - dwie najjaśniejsze gwiazdy w tej konstelacji. Warto jednak wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła, aby uzyskać najlepszą widoczność.

» Różowy Księżyc 2018: kiedy i o której godzinie obserwować to zjawisko?

Do obserwacji Jowisza blisko Ziemi nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Nieruchomo ustawiona dobra lornetka lub niewielki teleskop pozwolą na obserwacje czerwonawych pasów na powierzchni planety oraz czterech najjaśniejszych księżyców: Io, Europy, Ganimedesa i Kallisto. Prowadząc obserwacje przez kilkanaście dni można pokusić się o wyznaczenie ich okresu obiegu.

Jednak obserwacje będą możliwe nie tylko 9 maja. Wzajemne położenie Ziemi i Jowisza zmienia się na tyle wolno, że kilka dni przed i kilka dni po tej dacie Jowisz wciąż będzie równie efektowny, a świetne warunki do jego obserwacji potrwają przez cały miesiąc.

RadioZET.pl/news.astronet.pl/KP

Oceń