Zamknij

Kiedy Ekstraklasa wznowi rozgrywki? Kiedy ruszy I, II, III liga i Puchar Polski? [EKSTRAKLASA]

Paweł Żurek
22.04.2020 14:58
Kiedy Ekstraklasa wznowi rozgrywki? Kiedy ruszy I, II, III liga i Puchar Polski? [EKSTRAKLASA]
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Po ponad miesiącu wróciła szansa na to, żeby już niebawem wznowić rozgrywki Ekstraklasy, I i II ligi oraz Pucharu Polski. Decyzję o tym, by wrócić na boiska przekazał już departament rozgrywek krajowych PZPN, choć dalej trwają dyskusje nt. tego jak dokładnie miałyby wyglądać mecze w czasach pandemii, a także gdzie je rozgrywać. Sprawdzamy, kiedy dokładnie Ekstraklasa i pozostałe polskie ligi wznowią rozgrywki.

Kiedy Ekstraklasa wznowi rozgrywki?

Wznowienie rozgrywek Ekstraklasy będzie zależało od tego, kiedy UEFA wyznaczy terminarz międzynarodowy. Władze najwyższej polskiej ligi swoją decyzję uzależniają też od zdjęcia obecnie obowiązujących restrykcji.

- Priorytetem całej Europy jest dokończenie rozgrywek ligowych. Dlatego przygotowujemy się do tego kroku i rozważamy różne scenariusze powrotu na boiska, by dokończyć sezon w Ekstraklasie. Przełom maja i czerwca to tylko jeden z wielu wariantów, które bierzemy pod uwagę. Chciałbym jednak zdecydowanie podkreślić, że na tym etapie nie ma żadnych wiążących ustaleń w zakresie daty wznowienia rozgrywek. Musimy poczekać na formalne decyzje UEFA dotyczące nowych terminów zakończenia bieżącego sezonu oraz harmonogramu rozgrywek międzynarodowych. Nie zapadną też żadne decyzje o wznowieniu ligi bez cofnięcia przez rząd zakazów związanych z epidemią w kraju. Zdrowie uczestników rozgrywek jest bowiem najważniejsze – komentuje Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA.

Rozstrzygnięcia dotyczące kalendarza rozgrywek międzynarodowych UEFA ma podać w przeciągu najbliższych kilku tygodni.

Do kiedy KWARANTANNA będzie w Polsce? Na czym polega? [KORONAWIRUS]

Ekstraklasa - wznowienie rozgrywek

Konkretniejsze były zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który we wtorek rozmawiał z internautami w ramach sesji "Q&A". W rozmowie padło pytanie o to, kiedy kibice będą mogli ponownie dopingować swoje drużyny ze stadionu.

Szef rządu powiedział, że wraz z PZPN, Ekstraklasą i związkami innych dyscyplin sportowych  będzie starał się wypracować zasady, które pozwolą na wznowienie w najbliższym czasie rozgrywek bez publiczności.

- W pierwszej kolejności zwłaszcza Ekstraklasa - chciałbym, żeby wróciła do rozgrywek. Wiem, że Bundesliga w maju chce wrócić do rozgrywek, inne ligi również o tym rozmawiają. Chcemy czerpać z najlepszych praktyk, uczyć się od tych, którzy analizują to na najróżniejsze sposoby. Ale jednocześnie mamy na względzie ograniczenia sanitarne, bo one są kluczowe, więc będą na pewno brane pod uwagę przy ostatecznych decyzjach - powiedział Morawiecki.

Premier poinformował, że decyzję ws. wznowienia rozgrywek Ekstraklasy ma zamiar podać w przeciągu najbliższych dwóch tygodni.

Koronawirus: NOWE OBOSTRZENIA. Co wolno, a co jest zabronione? [ZAOSTRZENIA, RESTRYKCJE, 16.04]

Ekstraklasa: kiedy ruszy?

Choć nie znamy daty wznowienia rozgrywek, a część klubów nie doszła jeszcze do porozumienia z zawodnikami ws. obniżek pensji, od 20 kwietnia w drużynach ma być wdrażany tzw. protokół medyczny, który umożliwi rozegranie zaległych meczów.

Przed pierwszymi spotkaniami piłkarze wszystkich klubów dwukrotnie przejdą testy na obecność koronawirusa.- To jest forma narzucenia pewnych zasad postępowania, ograniczenia kontaktów ze środowiskiem zewnętrznym i rozpoczęcia treningu indywidualnego w miejscu zamieszkania. Uważamy, że najbezpieczniejszym miejscem treningu indywidualnego będą klubowe obiekty, gdyż nie będą one dostępne dla osób z zewnątrz  – powiedział w rozmowie z PAP jeden ze współautorów dokumentu Krzysztof Pawlaczyk, członek zespołu medycznego Polskiego Związku Piłki Nożnej i szef sztabu medycznego Lecha Poznań.

Każdy klub będzie codziennie sporządzać raporty w formie kwestionariusza medycznego. Piłkarze praktycznie nie będą mogli opuszczać mieszkań, chyba że w celach sportowych. Protokół zakłada, że 4 maja zostaną przeprowadzone testy na obecność koronawirusa dla całego zespołu szkoleniowego – piłkarzy, trenerów, masażystów, lekarzy, a także osób, które stykają się na co dzień z przedstawicielami drużyn. Jak zaznaczył Pawlaczyk, koszty testów pokryje PZPN.

Pawlaczyk zakłada, że "normalne" treningi z udziałem wszystkich zawodników, przeprowadzenie gier wewnętrznych będą możliwe ok. 10-15 maja.

Etapy odmrożenia gospodarki. Jak będzie przebiegał proces znoszenia obostrzeń? [KORONAWIRUS]

Ekstraklasa, I i II liga – kiedy wrócą?

Znacznie jaśniejsza jest sytuacja zawodników klubów z Fortuny I Ligi oraz II ligi. Jak poinformował departament rozgrywek krajowych PZPN, wznowienie tych rozgrywek nastąpi pomiędzy 30 maja a 6 czerwca 2020 roku.

- Planowane jest rozegranie wszystkich zaległych kolejek, tj. 23 – 34 i meczów barażowych, z uwzględnieniem możliwości zakończenia sezonu 2019/2020 po 30 czerwca 2020 – czytamy w komunikacie na stronie PZPN.

Kiedy galerie handlowe będą znów otwarte? Do kiedy galerie będą zamknięte? [DATA, TERMIN]

Puchar Polski: kiedy rozgrywki zostaną wznowione?

PZPN poinformował, że zaległe mecze 1/4 finału Totolotek Pucharu Polski na szczeblu centralnym w sezonie 2019/2020 zostaną rozegrane 27 maja 2020 roku. Po ich rozegraniu zostaną ustalone terminy meczów 1/2 finału i Finału.

III liga – kiedy wróci?

Drużyny kobiece, futsalowe, III-ligowe oraz te grające na poziomie lokalnym (IV liga, klasa okręgowa, A i B), pauzują do 11 maja. Póki co, nie wiadomo kiedy i w jaki sposób będą kontynuowane – decyzja ma zapaść po podanym terminie.

- Zgodnie zdecydowano, że wypracowane stanowisko będzie wspólne dla wszystkich Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Podjęte ustalenia zostaną rekomendowane do zatwierdzenia Zarządowi PZPN – czytamy w komunikacie PZPN.

RadioZET.pl/PZPN/Łączy nas Piłka/PZ