Zamknij

Kiedy jest obrona pracy licencjackiej i magisterskiej? [TERMINARZ]

Karolina Piotrowska
20.03.2020 11:24
Obrona pracy magisterskiej, licencjackiej - kiedy jest? [TERMINY]
fot. Pixabay

Termin obrony pracy magisterskiej i licencjackiej wyznaczany jest przez uczelnię na wniosek studenta. Kiedy można złożyć taki dokument i na kiedy zostanie wyznaczony termin obrony pracy dyplomowej? Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc otrzymać dyplom ukończenia studiów z tytułem zawodowym.

Obrona pracy magisterskiej i licencjackiej - TERMINY wyznaczane są przez uczelnię biorąc pod uwagę dostępność komisji, promotora, a także kiedy został złożony wniosek o wyznaczenie terminu. Te wszystkie czynniki mają wpływ na to, kiedy jest obrona pracy dyplomowej na danej uczelni. Sprawdzamy, w jakich miesiącach można składać odpowiednie dokumenty i kiedy można spodziewać się wyznaczenia terminu obrony.

Matura 2020: data, terminy. Kiedy będą egzaminy maturalne? [CKE]

Kiedy jest obrona pracy magisterskiej?

Szczegółowy harmonogram obron pracy magisterskiej oraz warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc przystąpić do obrony, znajdują się na oficjalnych stronach poszczególnych uczelni. Ogólne wytyczne i terminy obrony pracy magisterskiej są jednak najczęściej wspólne. Najważniejsze jest to, aby uzyskać absolutorium, czyli zdać wszystkie egzaminy i dokonać zaliczeń wymaganych programem studiów. Wtedy po złożeniu pracy dyplomowej i wniosku o wyznaczenie terminu obrony pracy magisterskiej, student musi czekać na odpowiedź.

Termin obrony pracy magisterskiej wypada najczęściej niedługo po zakończeniu sesji. Oznacza to, że obrony najczęściej odbywają się w czerwcu, lipcu, a rzadziej w pierwszej połowie sierpnia.

Zakończenie roku szkolnego 2020 - kiedy koniec szkoły dla maturzystów i uczniów? [DATA]

Obrona pracy licencjackiej - TERMINY

Jeśli chodzi o terminy obrony pracy licencjackiej, sytuacja wygląda podobnie. Po zaliczeniu wszystkich egzaminów, złożeniu pracy z podpisem promotora i po złożeniu wniosku o wyznaczenie terminu obrony pracy licencjackiej, a także pozostałych wymaganych dokumentów, student otrzymuje odpowiedź i wyznaczony termin obrony licencjackiej. Terminy nie różnią się od tych na studiach magisterskich - najczęściej obrony odbywają się w czerwcu, lipcu, a rzadziej w sierpniu.

Terminy obrony pracy inżynierskiej różnią się ze względu na inny czas trwania studiów. Zazwyczaj studia inżynierskie trwają 3,5 roku (czyli 7 semestrów), a ostatnia sesja wypada na przełomie stycznia i lutego. Tu również sytuacja zależy od uczelni i danego kierunku studiów, jednak najczęściej termin obrony pracy inżynierskiej wyznaczany jest na drugą połowę stycznia, w lutym, a rzadziej w pierwszej połowie marca. Można także złożyć wniosek o przesunięcie terminu obrony pracy inżynierskiej - wówczas termin zostaje wyznaczony na maj lub czerwiec.

Jak zrobić screen ekranu na laptopie i na komputerze Mac?

Jeśli chodzi o wrześniowy termin obrony pracy dyplomowej, to wszystko zależy od indywidualnej sytuacji studenta. Jeśli chcemy przesunąć datę obrony, również musimy złożyć odpowiednie podanie w dziekanacie z uzasadnieniem naszej prośby. Wtedy obrona może zostać przesunięta na wrzesień, październik, a rzadziej na listopad lub grudzień.

Informacji o terminach oraz spisu wymaganych dokumentów należy szukać na oficjalnej stronie lub w sekretariacie danej uczelni, ponieważ harmonogram ustalany jest indywidualnie dla każdego kierunku studiów.

RadioZET.pl/KP