Zamknij

Kiedy będą wprowadzone nowe obostrzenia? Data wprowadzenia nowych restrykcji [TERMIN]

23.02.2021 16:30
Kiedy będą wprowadzone nowe obostrzenia? Data wprowadzenia nowych restrykcji [TERMIN]
fot. Mateusz Grochocki/East News

Nowe obostrzenia najprawdopodobniej zostaną wprowadzone w tym tygodniu. Minister zdrowia ogłosi je w środę, 24 lutego. Restrykcje mają pomóc w zatrzymaniu rozwoju pandemii, która w ostatnich dniach znów dała o sobie znać; liczba zakażonych koronawirusem, korzystających z respiratora i zmarłych zwiększyła się. 

Kiedy nowe obostrzenia? [DATA]

Nowe obostrzenia zostaną ogłoszone we wtorek.  Nowe podejście do obostrzeń w ramach rozporządzenia epidemicznego zapewne zostanie ogłoszone jutro – poinformował na briefingu prasowowym Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik ministerstwa zdrowia zdradził, że nowe restrykcje mogą dotyczyć m.in. sposobu zakrywania nosa i ust.

- W zakresie przyłbic, szalików i kominów, tutaj nie będzie podejścia miękkiego, tylko dość kategoryczny zakaz używania tego typu rzeczy z jednoczesną rekomendacją, czego powinniśmy używać – podkreślił.

Adam Niedzielski  w rozmowie z Radiem ZET był pytany o to, czy w związku z trzecią falą pandemii w Polsce należy się spodziewać przewrócenia obostrzeń. 

- Przy przywracaniu obostrzeń myślimy regionalnie. Rzeczywiście ten region Warmii i Mazur jest szczególnie odstający od pozostałych regionów w kraju, więc przy przywracaniu obostrzeń raczej będziemy myśleli regionalnie. Decyzja jeszcze jednak nie jest podjęta. Na pewno będziemy ją podejmowali na początku przyszłego tygodnia. Szkoły, wydaje się, że są na końcu kolejki do zamykania - odpowiedział minister.

Niedzielski: mamy 8,5 tys. nowych zakażeń. Trzecia fala już jest w Polsce

Kiedy będą wprowadzone nowe obostrzenia?

Nowe obostrzenia mają dotyczyć m.in. przekraczania granic. - Na przejściach granicznych szczepienia weryfikowane będą odpowiednim zaświadczeniem; każdy kraj wydaje takie zaświadczenie osobie zaszczepionej na koronawirusa - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono m.in., że kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Rozporządzenie z poniedziałku zakłada też m.in., że z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zostaną zwolnieni:

  • uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Kiedy nowe obostrzenia? Kiedy konferencja premiera i ministra zdrowia?

Data wprowadzenia nowych obostrzeń i konferencji premiera jest już znana. Odbędzie się 24 lutego. Godzina zostanie podana jutro.

RadioZET.pl/JK/PAB