Zamknij

Koalicja Obywatelska: program wyborczy [2019, PLATFORMA OBYWATELSKA, WYBORY ]

Paweł Żurek
11.10.2019 14:56
Koalicja Obywatelska: program [PLATFORMA OBYWATELSKA, WYBORY 2019]
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Koalicja Obywatelska, w której skład wchodzi Platforma Obywatelska, Inicjatywa Polska, Nowoczesna i Zieloni, ogłosiła już program, który chce zrealizować, jeśli uda jej się wygrać zbliżające się wybory. Co się w nim znalazło? Sprawdzamy, jakie są dokładne szczegóły programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.

Program wyborczy Koalicji Obywatelskiej, nazwany przez polityków Planem na jutro, został ogłoszony 6 września na warszawskiej konwencji KO. Co chce zmienić lub wprowadzić Koalicja Platformy Obywatelskiej, Inicjatywy Polskiej, Nowoczesnej i Zielonych?

Program wyborczy PO i Koalicji Obywatelskiej

Pierwszy program Koalicji Obywatelskiej, który został pokazany przed tegorocznymi wyborami, został nazwany wstępnie szóstką Schetyny. Jak mówią sami politycy, ma on na celu „uzdrowienie Polski”. Później, 6 września, te postulaty rozwinięto w programie, który przedstawiła Małgorzata Kidawa Błońska. Była marszałek Sejmu została kandydatem KO na premiera i podczas oficjalnej konwencji programowej PO pokazała tzw. Plan na jutro.

Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące programu wyborczego KO, nazwanego szóstką Schetyny:

1. Wolność i demokracja

 • - Akt Odnowy Demokracji - jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia, wszystko co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co niepraworządne
 • - Wprowadzimy obligatoryjne referenda po zebraniu miliona podpisów, głosowanie przez internet oraz jawność decyzji kadrowych i finansowych państwa. Chcemy, żeby dialog trwał stale, a wpływ ludzi na władzę nie ustawał.
 • - Doprowadzimy do sytuacji, w której prawa kobiet staną się oczywistością. Poza tym wprowadzimy związki partnerskie tak, by każdy mógł mieć dostęp do informacji o najbliższej mu osobie - dowiedzieć się w szpitalu o jej stanie zdrowia i móc po niej dziedziczyć.

2. Wyższe płace

 • - Chcemy, by państwo wreszcie zaczęło szanować człowieka, który pracuje. Dlatego, podwyższymy pensje ludzi aktywnych zawodowo poprzez: niższy PIT i ZUS dla wszystkich pracujących oraz wsparcie dla zarabiających minimalną pensję w postaci premii miesięcznej w wysokości 600zł. Poza tym, zainwestujemy w młodych ludzi -  przygotujemy specjalny pakiet startowy wspierający rozpoczęcie przez nich aktywności zawodowej. Wyrównamy też płace kobiet i mężczyzn za tę samą pracę.
 • - Wzrost pensji Polaków będzie naszym oczkiem w głowie. Będziemy na to wpływać też w bardziej pośredni sposób, choćby przez likwidację barier w gospodarce.
 • - Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę. Stworzymy ramy, w których i pracodawca, i pracownik będą zadowoleni.  

3. Europejska Ochrona Zdrowia

 • - Uzdrowimy służbę zdrowia – sprawimy, że będzie ona bardziej dostępna dla obywateli.
 • - Wprowadzimy program do walki z rakiem według europejskich standardów. Zakładamy, że w ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy zachodniej.
 • - Wczesna diagnoza decyduje o powodzeniu leczenia – dlatego wprowadzimy pełen bilans zdrowotny obejmujący wszystkie konieczne badania dla każdego kto przekroczy 50 lat. Takie badania będą powtarzane co pięć lat.
 • - Zaopiekujemy się Polkami – zapewnimy pełną dostępność do badań prenatalnych, opieki okołoporodowej na najwyższym europejskim poziomie oraz bezwarunkową możliwość znieczulenia przy porodzie.
 • - Przywrócimy i rozszerzymy program in vitro oraz wprowadzimy powszechny i pełny kalendarz szczepień. Nie może być tak, że dzieci, których rodziców na to stać szczepione są na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre.
 • - Wprowadzimy pakiet dla osób z niepełnosprawnościami, czyli między innymi turnusy rehabilitacyjne przynajmniej raz w roku i darmowe leki i wyroby medyczne. Zadbamy też o realizację postulatów opiekunów osób niepełnosprawnych.

4. Program dla Seniorów

 • - Wprowadzimy 13 emeryturę na stałe. Poza tym, będziemy budować centra rehabilitacji, domy dziennego pobytu i domy opieki.
 • - Chcemy jak najbardziej i jak najdłużej pomagać ludziom starszym w codziennym życiu tam, gdzie mieszkają. Dlatego w całej Polsce dostępny będzie program dla seniora, który w Poznaniu wprowadził

5. Przyjazna szkoła

 • - Uzdrowimy oświatę sprzątając i uspokajając sytuację po poprzednikach. Damy nauczycielom obiecane podwyżki 1000 zł i więcej autonomii. Poza tym, wyrównamy szanse młodzieży wiejskiej z miejską, pozwalając samorządowcom elastycznie kształtować sieć szkół, tak, by mogły powstać kameralne placówki na wsi z klasami 1-3 i dobrze wyposażone zbiorcze szkoły w większych miejscowościach.

6. Czyste powietrze i woda

 • - W ciągu ośmiu lat zredukujemy zanieczyszczenie powietrza w Polsce do poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia. Służyć temu będzie nie tylko wymiana pieców z dopłatą, którą już zapowiadaliśmy, ale też nowe podejście do energetyki. Zobowiązujemy się, że do 2030 r. roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. – w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. – w energetyce.
 • - Wydamy absolutny zakaz sprowadzania śmieci do Polski oraz ograniczymy zużycie plastiku.
 • - Wdrożymy program małej i średniej retencji rzek na terenach wiejskich i leśnych, zwiększając przy okazji walory turystyczne tych gmin. Wprowadzimy program „dzika rzeka”, który uratuje i zwróci naturze najcenniejsze polskie rzeki i rzeczki. Zatrzymaniu wody służy też zalesianie.
 • - Razem z samorządowcami rozpoczniemy projekt Zielona Polska. Drzewa pojawią się na nieużytkach.

>>  KO proponuje m.in. niższy ZUS, darmowy internet i czek dla seniorów

Program wyborczy PO: 2019

Na konwencji Koalicji Obywatelskiej, która odbyła się 6 września, kandydatka KO na premiera – Małgorzata Kidawa-Błońska – pokazała cały program Platformy Obywatelskiej, Inicjatywy Polskiej, Nowoczesnej i Zielonych. Został on nazwany „Planem na jutro”.

Program Koalicji Obywatelskiej można znaleźć tutaj:

 1. Program PO 2019: Plan na jutro
 2. Program KO - LINK

Co trzeba wiedzieć o wyborach parlamentarnych?

Kandydaci do Sejmu ze wszystkich list i okręgów:

Kandydaci do Senatu ze wszystkich list i okręgów:

Programy partii:

Cisza wyborcza: 

RadioZET.pl/Platforma Obywatelska/PZ