Zamknij

Komisja wojskowa: czy wchodzi się pojedynczo? Czy na kwalifikację wchodzi się osobno?

Paweł Żurek
03.02.2020 16:20
Komisja wojskowa: czy wchodzi się pojedynczo? Czy na kwalifikację wchodzi się pojedynczo?
fot. Lukasz Szelemej/East News

Komisja wojskowa, oficjalnie nazywana kwalifikacją wojskową, w całej Polsce rozpocznie się na początku lutego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, które często stawiają sobie przyszli kandydaci do służby: czy na komisję wchodzi się pojedynczo? Sprawdźcie poniżej.

Komisja wielu osobom kojarzy się ze „wstydliwymi” badaniami, które trzeba przejść zanim otrzymamy kategorię i książeczkę wojskową. Z tego powodu jeszcze przed tym, jak rozpocznie się kwalifikacja, kandydaci szukają informacji o tym, jak wygląda badanie, a także, czy wchodzi się na nie pojedynczo. Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Komisja wojskowa: czy wchodzi się pojedynczo? Czy na kwalifikację wojskową wchodzi się osobno? 

Odpowiedź brzmi: tak. Na komisję wojskową każdy kandydat wchodzi pojedynczo. W sali, gdzie przeprowadza się kwalifikację, będą oprócz niego/niej jedynie członkowie komisji lekarskiej, którzy wykonają niezbędne badania.

Więcej informacji o kwalifikacji wojskowej:

Komisja wojskowa: badania. Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?

Jak czytamy na stronie MSWiA, komisja wojskowa polega na po przeprowadzeniu badań lekarskich oraz weryfikacji dokumentacji medycznej przedstawianej przez kandydata. Później, komisja wydaje pisemne orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, ustalając jedną z poniższych kategorii zdolności: A, B, D, lub E. 

Kwalifikacja wojskowa: KATEGORIE

Punktem, którego w trakcie badań chcieliby uniknąć kandydaci, są badania ciała. Jak dokładnie przebiega ta procedura?

Lekarz zbada:

  • wzrok
  • wagę
  • wzrost
  • ciśnienie

Najprawdopodobniej zostaniecie też zapytani o:

  • stosowanie używek,
  • tryb życia,
  • przebyte choroby
  • tatuaże

Na badanie w trakcie komisji będziemy też proszeni o rozebranie się do samej bielizny. Lekarze sprawdzą, czy nie mamy wad postawy, chorób skóry lub deformacji ciała, które uniemożliwiłby służbę w wojsku.

Jeżeli chodzi o badanie jąder lub odbytu to ich przeprowadzenie leży w gestii komisji lekarskiej. Obecnie, są one przeprowadzane sporadycznie. Co warto podkreślić, nawet jeśli komisja zdecyduje się na „krępujące” badanie, zostanie ono przeprowadzone za parawanem, gdy nie będziemy na widoku.

Kwalifikacja wojskowa: co wyklucza ze służby w wojsku?

Zagłosuj

Czy komisja wojskowa jest potrzebna?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/PZ