Zamknij

Komisja wojskowa: godzina. O której godzinie rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa? [2020]

Paweł Żurek
31.01.2020 11:39
Komisja wojskowa: godzina. O której godzinie rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa? [2020]
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Od 3 lutego w całej Polsce rozpoczną się kwalifikacje wojskowe, potocznie nazywane komisjami. Lekarze w trakcie badań sprawdzą kandydatów, a także przyznają każdemu z nich jedną z czterech kategorii. W tym miejscu podajemy informacje dot. godziny rozpoczęcia komisji. Sprawdzamy też ile będą trwały komisje wojskowe. 

  • O której godzinie stawić się na komisję wojskową 2020?
  • Ile trwa kwalifikacja wojskowa 2020?

Komisja wojskowa: godzina. O której godzinie rozpocznie się kwalifikacja wojskowa?  [2020]

Komisja wojskowa w zależności od miejsca, w którym jesteśmy zameldowani, odbywa się w innym terminie i o innej godzinie.

Dokładną godzinę rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej znajdziemy w zaproszeniu, które każdy z kandydatów otrzyma pocztą. Jeśli jednak nie mamy do niego dostępu, termin kwalifikacji sprawdzimy na tablicy ogłoszeń przy urzędzie miasta/ gminy, gdzie WKU rozwiesiła informacje dot. komisji. Możemy też zadzwonić do WKU, które znajduje się w naszym mieście, lub w mieście wojewódzkim, by tam dowiedzieć się o godzinie rozpoczęcia kwalifikacji.

Komisja wojskowa: co badają? Co jest badane? [BADANIE LEKARSKIE, WZROKU]

Komisja wojskowa: co zabrać? Co jest potrzebne? Czy trzeba mieć zdjęcie?

Ile trwa kwalifikacja wojskowa 2020?  

Kwalifikacja wojskowa razem z oczekiwaniem na naszą kolej i samym badaniem może potrwać nawet około godzinę. Same procedury przed komisją wojskową są dość krótkie – zajmują ok. 10 minut.

Lekarze z powiatowej komisji lekarskiej zbadają:

  • wzrok 
  • wagę
  • wzrost
  • ciśnienie

Komisja wojskowa 2020: wada wzroku. Na czym polega badanie wzroku?

Komisja wojskowa 2020: czy jest wolne w szkole i w pracy? Jak długo trwa kwalifikacja? [NIEOBECNOŚĆ W PRACY, URLOP]

Co jeśli nie pójdę na komisję wojskową?

 Komisja wojskowa 2020: kategorie

Komisja lekarska po przeprowadzeniu badań nada każdemu kandydatowi jedną z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej: 

  •     kategoria A – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do której orzekają wojskowe komisje lekarskie. Obecnie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. W związku z tym wszystkie osoby, którym orzeczona zostanie kategoria „A”, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, będą przenoszone do rezerwy,
  •  kategoria B – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełnienie tej służby, natomiast w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokuje odzyskanie zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej,
  •   kategoria D – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej, 
  •  kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.

Więcej informacji o kwalifikacji wojskowej:

Kwalifikacja wojskowa: co to jest, na czym polega? [DEFINICJA, KATEGORIE]

 Komisja wojskowa: czy jest obowiązkowa? Czy trzeba się rozbierać?

Komisja wojskowa 2020: kategorie, badania, rocznik, terminarz. Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?

Komisja wojskowa: czy wchodzi się pojedynczo? Czy na kwalifikację wchodzi się pojedynczo?

Komisja wojskowa dla dziewczyn: na czym polega, kiedy będzie? [DATA, BADANIA, TERMINARZ]

RadioZET.pl/PZ