Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Komisja wojskowa Lublin 2020: gdzie i kiedy będzie? [DATA, TERMIN, BADANIA, KATEGORIE]

15.01.2020 10:59

Komisja wojskowa w Lublinie rozpocznie się, podobnie jak w całej Polsce, już 3 lutego 2020 roku. Każdy z kandydatów przejdzie badania i otrzyma jedną z czterech kategorii. Sprawdzamy, gdzie wezwani będą musieli udać się do komisji wojskowych, a także jaki jest kontakt do komisji przeprowadzających kwalifikacje. 

Komisja wojskowa Lublin 2020: gdzie i kiedy będzie? [DATA, TERMIN, BADANIA, KATEGORIE] fot. Lukasz Szelemej/East News

W naszym tekście wyjaśniamy:

 •  Gdzie będą się znajdowały komisje wojskowe w Lublinie?
 • Kiedy komisje wojskowe w Warszawie będą przyjmowały kandydatów?
 •  Jakie badania przejdą kandydaci?
 • Jakie kategorie przyznaje komisja wojskowa?

Komisja wojskowa: Lublin. Kiedy będzie? [DATA, TERMIN]

Kwalifikacja wojskowa (oficjalnie: kwalifikacja wojskowa) w Lublinie oraz w okolicznych gminach i powiatach będzie trwała od dnia 3 lutego do dnia 30 kwietnia 2020 r. Terminy obradowania komisji w zależności od miejsca mogą się jednak różnić. Np. w powiecie lubelskim, kwalifikacja wojskowa 2019 trwała od 25 lutego do 10 kwietnia, a w świdnickim od 12 lutego do 4 marca oraz 7 marca. 

Komisja wojskowa dla dziewczyn: na czym polega, kiedy będzie? [DATA, BADANIA, TERMINARZ]

Komisje wojskowe: Lublin. Gdzie będą?

Póki co, nie wiadomo gdzie będą mieściły się komisje wojskowe w Lublinie. Wojskowa Komisja Uzupełnień poda szczegółowe informacje dokładnie 16 stycznia. Wtedy przy szkołach i urzędach zostaną wywieszone ogłoszenia, na których znajdziemy miejsce, datę i godzinę obradowania komisji, pod którą podpadamy. Każdy z kandydatów otrzyma też osobiste wezwanie na komisję, w którym zostaną określone szczegóły dot. stawienia się na kwalifikację. 

W 2019 roku kandydaci byli wzywani na komisję wojskową do budynku przy ul. Okulickiego 20A. Możliwe, że podobnie będzie w 2020 roku. 

Więcej informacji o kwalifikacji wojskowej:

Komisja wojskowa: Lublin - kontakt 

Kontakt do przedstawicieli komisji wojskowych w Lublinie, sąsiednich gminach i powiatach, zostanie podany po 16 stycznia. 

Dla osób, które chcą wcześniej skontaktować się z centralną lekarską komisją wojskową w Lublinie zostawiamy numery telefonu i adresy:

REJONOWA WOJSKOWA KOMISJA LEKARSKA w LUBLINIE

 • PRZEWODNICZĄCY: ppłk lek. Marek SPYCHALSKI
 • Adres: Aleje Racławickie 44, 20-043 Lublin
 • CAMON: tel: 261-183-291 fax: 261-183-615
 • Godziny pracy: 7.30 - 14.30
 • Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Lublinie obejmuje obszar województw lubelskiego i podkarpackiego.

Terytorialny zasięg działania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Lublinie obejmuje obszar województw lubelskiego i podkarpackiego.

Więcej informacji o kwalifikacji wojskowej 2020: 

Komisja wojskowa Lublin 2020: kategorie 

Podczas komisji wojskowej 2020 w Lublinie (oficjalnie: kwalifikacji wojskowej) każdy z kandydatów i kandydatek na podstawie badań otrzymuje jedną z czterech kategorii – A, B, D lub E. Oto, co oznacza każda z nich: 

 • Kategoria A -  oznacza osobę zdolną do czynnej służby wojskowej
 •  kategoria B -  oznacza osobę czasowo niezdolną do czynnej służby wojskowej  (można ją otrzymać jeśli jest prawdopodobne, że w ciągu 24 miesięcy stan zdrowia ulegnie poprawie)
 •  Kategoria D - oznacza osobę niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
 •  kategoria E - oznacza osobę trwale i całkowicie niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Kategorię przyznają nam powiatowe komisje lekarskie, w skład których wchodzą lekarze. Jeżeli więc cierpimy na jedną z przewlekłych chorób, warto wziąć ze sobą dokumentację medyczną, która to potwierdzi.

Komisja wojskowa 2020 Lublin: badania

Podczas komisji wojskowej kandydat do służby zostanie poproszony o to, by zdjąć ubrania. Następnie, obecni na sali lekarze przeprowadzają badania wzroku, słuchu i ciśnienia krwi. Kandydaci do służby wojskowej są także poddawani oceny pod kątem sprawności fizycznej.

Co dokładnie badają lekarze?

Lekarze z powiatowej komisji lekarskiej zbadają:

 • wzrok 
 • wagę
 • wzrost
 • ciśnienie
Zagłosuj

Uważasz, że kwalifikacja wojskowa jest potrzebna?

RadioZET.pl/PZ

Oceń