Zamknij

Komisja wojskowa rocznik 2001, 2000. Kto musi iść? [KATEGORIE, BADANIA]

Paweł Żurek
16.01.2020 15:14
Komisja wojskowa rocznik 2001, 2000. Kto musi iść? [KATEGORIE, BADANIA]
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Komisję wojskową w 2020 roku będą przechodzili młodzi mężczyźni z rocznika 2001. Czekają ich badania, a także przyznanie kategorii. Sprawdzamy, kto z rocznika 2001 będzie wezwany przed komisję wojskową, jak wygląda kwalifikacja dla rocznika 2000 i kto musi się na nią stawić.

Z  tego artykułu dowiecie się:

 • Komisja wojskowa: rocznik 2001. Kto musi na nią pójść?
 • Komisja wojskowa dla rocznika 2000: kto musi iść?

Komisja wojskowa dla rocznika 2000: kto musi iść?

Przed komisję wojskową są w 2020 roku wzywani mężczyźni urodzeni w 2001 roku.

Więcej o komisji wojskowej 2020 znajdziecie w naszych artykułach: 

Kwalifikacja wojskowa: co to jest, na czym polega? [DEFINICJA, KATEGORIE]

 Komisja wojskowa: czy jest obowiązkowa?

Komisja wojskowa 2020: kategorie, badania, rocznik, terminarz. Jak wygląda kwalifikacja?

Komisja wojskowa: czy wchodzi się pojedynczo?

Komisja wojskowa dla rocznika 2000: kto musi iść?

Ale to nie koniec, bo oprócz osób z rocznika 2001, na komisję wojskową muszą iść także niektórzy urodzeni w roku 2000. W komunikacie WKU czytamy:

1. (Na kwalifikacją wojskową wezwani są) mężczyźni urodzeni w latach 1996—2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

2. osoby urodzone w latach 1999- 2000, które:

 • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
 • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

3. kobiety urodzone w latach 1996 - 2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944),

4. osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Komisja wojskowa 2020: badanie [ROCZNIK 2000, 2001]

Jak czytamy na stronie MSWiA, komisja wojskowa  polega na po przeprowadzeniu badań lekarskich oraz weryfikacji dokumentacji medycznej przedstawianej przez kandydata. Później, komisja wydaje pisemne orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, ustalając jedną z kategorii zdolności: A, B, D lub E. 

Co dokładnie badają lekarze?

Lekarze z powiatowej komisji lekarskiej zbadają:

 • wzrok 
 • wagę
 • wzrost
 • ciśnienie

W trakcie komisji wojskowej zostaniecie też zapytani o:  

 • stosowanie używek,
 • tryb życia,
 • przebyte choroby
 • tatuaże

Na badanie w trakcie komisji będziemy też proszeni o rozebranie się do samej bielizny. Lekarze zbadają też, czy nie mamy wad postawy, chorób skóry lub deformacji ciała.  

Jeżeli chodzi o badanie jąder, prostaty lub odbytu to obecnie są one przeprowadzane bardzo rzadko. Jeśli komisja zdecyduje się na „krępujące” badanie, zostanie ono przeprowadzone za parawanem, gdy nie będziemy na widoku.

Więcej informacji o kwalifikacji wojskowej 2020: 

Komisja wojskowa: co badają? Co jest badane?

Komisja wojskowa: co zabrać? Co jest potrzebne? Czy trzeba mieć zdjęcie?

Komisja wojskowa dla dziewczyn: na czym polega, kiedy będzie? [DATA, BADANIA, TERMINARZ]

Komisja wojskowa 2020: wada wzroku. Na czym polega badanie wzroku?

Komisja wojskowa 2020: czy jest wolne w szkole i w pracy? Jak długo trwa kwalifikacja? [NIEOBECNOŚĆ W PRACY, URLOP]

Komisja wojskowa 2020: kategorie [ROCZNIK 2001]

Podczas komisji wojskowej (oficjalnie: kwalifikacji wojskowej) każdy z kandydatów i kandydatek na podstawie badań otrzymuje jedną z czterech kategorii – A, B, D lub E.

 • Kategoria A -  oznacza osobę zdolną do czynnej służby wojskowej
 •  kategoria B -  oznacza osobę czasowo niezdolną do czynnej służby wojskowej  (można ją otrzymać jeśli jest prawdopodobne, że w ciągu 24 miesięcy stan zdrowia ulegnie poprawie)
 •  Kategoria D - oznacza osobę niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
 •  kategoria E - oznacza osobę trwale i całkowicie niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Kategorię przyznają nam komisje, w skład których wchodzą lekarze. Jeżeli więc cierpimy na jedną z przewlekłych chorób, warto wziąć ze sobą dokumentację medyczną, która to potwierdzi.

Zagłosuj

Uważasz, że kwalifikacja wojskowa jest potrzebna?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/PZ