Zamknij

Komisja wyborcza 2020: PRACA. Ile płacą, jak się zgłosić? [WYNAGRODZENIE, DIETA, ZAROBKI]

Paweł Żurek
30.06.2020 11:00
 Komisja wyborcza 2020: PRACA. Ile płacą, gdzie się zgłosić? [WYNAGRODZENIE, DIETA, ZAROBKI]
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Komisje wyborcze w całej Polsce zakończyły już rekrutację osób, które będą czuwały nad prawidłową organizacją głosowania na prezydenta.  By otrzymać pracę, kandydaci musieli spełnić określone kryteria. Sprawdzamy, gdzie się zgłosić do komisji, w jakich godzinach są otwarte, a także jakie wynagrodzenie otrzymamy za cały dzień wyborów.

Poniżej sprawdzamy:

  •   Jak dostać pracę w komisji wyborczej? Gdzie należy się zgłosić?
  •  Jakie wynagrodzenie otrzymamy za pracę w komisji wyborczej? Ile wynosi dieta za dzień wyborów?
  •  W jakich godzinach są otwarte komisje wyborcze?

Komisja wyborcza 2020: praca

Wszyscy kandydaci, którzy chcieli pracować w obwodowych komisjach wyborczych, do 12 czerwca mieli czas, by zgłosić się do komisarzy.  Zgodnie z kalendarzem wyborczym, skład wszystkich OKW został ogłoszony 15 czerwca.

Osoby powołane na członków obwodowych komisji wyborczych powinny zostać powiadomione drogą telefoniczną i mailową o terminie pierwszego posiedzenia komisji oraz terminach obowiązkowych szkoleń. 

Jak czytamy na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej, kandydatem do składu okręgowej komisji może być "osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która jest obywatelem polskim, najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat, nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu".  

Kandydatem do składu komisji może być również obywatel kraju UE, który nie jest obywatelem Polski. Musi on przynajmniej do dnia zgłoszenia mieć już 18 lat. Taki kandydat nie może być pozbawiony prawa wybierania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.

Kandydatem do składu komisji wyborczej nie może być za to kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego, pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy, mąż zaufania, obserwator społeczny, osoba bliska kandydatowi w wyborach (żona, mąż, rodzeństwo).

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy 

Komisja wyborcza 2020: wynagrodzenie, dieta. Ile płacą za dzień wyborów?

Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji wyborczych przysługuje dieta. Przewodniczący komisji otrzymają po 500, zastępcy przewodniczącego – po 400, a członkowie komisji – po 350 złotych.

Komisja wyborcza 2020 PRACA: jak się się zgłosić?

By zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej, należy skontaktować się z komitetem wyborczym albo zgłosić samodzielnie swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy.

Jak informuje PKW, zgłoszenia kandydatów na członków komisji dokonywane przez pełnomocników komitetów wyborczych przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy (w Warszawie zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem urzędów dzielnic m.st. Warszawy, właściwych dla siedziby danej komisji).

Komisje wyborcze 2020: godziny otwarcia

W trakcie wyborów prezydenckich komisje będą czynne w godzinach 7-21. 

Programy wyborcze kandydatów na prezydenta RP:

RadioZET.pl/PKW/PZ