Zamknij

Koronawirus: NOWE OBOSTRZENIA. Co wolno, a co jest zabronione? [ZAOSTRZENIA, RESTRYKCJE, 9.04]

Paweł Żurek
15.04.2020 15:00
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Rząd przedłużył obowiązujące od marca obostrzenia, które mają pomóc w zatrzymaniu epidemii koronawirusa w Polsce – ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji 9 kwietnia. Zostały też wprowadzone nowe zasady, które dotyczą przebywania w miejscach publicznych. Sprawdzamy, jakie są nowe obostrzenia, a także od kiedy zaczynają obowiązywać. 

W związku z rozprzestrzeniającą się w szybkim tempie epidemią koronawirusa, rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania obostrzeń, wprowadzonych na terenie całego kraju. Minister zdrowia podkreślił, że pozostanie w domach to jedyna skuteczna droga na powstrzymanie choroby, którą obecnie przechodzi już ponad 5 tys. Polaków. Sprawdzamy poniżej, jakie zaostrzenia i restrykcje będą obowiązywać od połowy kwietnia.

 Do kiedy w Polsce będzie kwarantanna? Na czym polega? [KORONAWIRUS]

Koronawirus: nowe OBOSTRZENIA [ZAOSTRZENIA, RESTRYKCJE, 9.04.2020]

Zdajemy sobie sprawę, że ten okres izolacji jest uciążliwy. Mamy liczne analizy i modele, które mówią, że ich niezastosowanie sprawiłoby, że mielibyśmy nawet ok. 40 tys. zachorowań, a nie 5. Potwierdzają to renomowane ośrodki badawcze. Bez zastosowania odpowiednich środków ryzykowalibyśmy, że tych zakażeń będzie więcej - stwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji zorganizowanej 9 kwietnia.

Gdyby nie restrykcje mielibyśmy sytuację jak we Włoszech czy Hiszpanii - stwierdził na konferencji Łukasz Szumowski i dodał: - Gdyby restrykcje zostały poluźnione, za miesiąc mielibyśmy nawet 50 tys. osób chorych. Kilkaset osób z tej grupy by zmarło. Postarajmy się, by te święta były świętami życia. By uratować te życia ludzkie przez zachowanie tego reżimu. To jest czas, by przeżywać święta w gronie najbliższych - dodał minister zdrowia.  

Koronawirus: INFOLINIA. Gdzie dzwonić? Jaki jest NUMER TELEFONU? Kiedy dzwonić? [GODZINY, KONTAKT]

Koronawirus: nowe obostrzenia

Jak poinformował Mateusz Morawiecki, wszystkie obostrzenia wprowadzone w marcu będą obowiązywały dłużej. O jeden tydzień - do 19 kwietnia - przedłużają się obostrzenia obowiązujące w galeriach, kinach, teatrach, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, punktach usługowych, limit osób w sklepach i kościołach. Do 26 kwietnia przedłuży się zamknięcie szkół, ruchu lotniczego i ruchu kolejowego międzynarodowego oraz zamknięcie granic. 

Ograniczenia odnośnie imprez masowych obowiązują do odwołania. Po świętach planujemy pokazać przedyskutowany z ekspertami plan powrotu do rzeczywistości. Mam nadzieję, że przez programy gospodarcze świat i Polska poradzą sobie z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W święta wielkanocne apelujemy, by spotykać się w wąskim gronie rodziny - dodał premier. 

Od 16 kwietnia będzie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. 

Koronawirus: OBOSTRZENIA. Co wolno, a co jest zabronione?

Koronawirus: obostrzenia. Co wolno, a co jest zabronione?

Od 31 marca w całym kraju obowiązują następujące obostrzenia:

 • Osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą. Wyłączeni z tego obowiązku będą:  rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), osoby niesamodzielne.
 • Ograniczenie w dostępie do plaż, bulwarów, placów: "Wprowadzamy ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, do skwerów, miejsc rekreacji, plaż, bo widzieliśmy, że nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej w takim wymiarze jak powinniśmy. Wprowadzamy zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich - PMM 
 • Zakaz wypożyczenia rowerów miejskich
 • Zamknięte wszystkie punkty kosmetyczne: fryzjerzy, tatuatorzy, gabinety kosmetyczne
 • sklepy i punkty usługowe – max.3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,

  targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy,

  placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe. "Na bazarach, na targowiskach, tam gdzie polscy rolnicy sprzedają swoje płody rolne, również wprowadzamy podobne ograniczenie - 3 osoby do jednego straganu. Dodatkowo wprowadzamy obowiązek noszenia rękawiczek w sklepach" - PMM.

 • Obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepów
 • W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane, pozostaną otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie
 • W każdym zakładzie pracy muszą być zapewnione środki kosmetyczne do dezynfekcji 
 • Zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych, poza tymi, w których przebywają osoby w kwarantannie 
 • Rozszerzona forma kwarantanny -  rodziny osób, które przechodzą kwarantannę od 31.03 także muszą ją przejść
 • Prywatni przewoźnicy (autobusy) muszą zachowywać identyczne zasady bezpieczeństwa, jak w przypadku przewoźników publicznych
 • Odwołanie zabiegów fizjoterapeutycznych, poza niezbędnymi 
 • Sklepy spożywcze, drogerie czy apteki - od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia. Chcemy poprzez te regulacje doprowadzić do zmniejszenia stykania się osób starszych z nosicielami koronawirusa

Koronawirus: NOWE OBOSTRZENIA. Od kiedy będą obowiązywały?

 Większość obostrzeń wprowadzonych przez rząd będzie obowiązywała od 1 kwietnia. Szczegóły znajdziecie poniżej:

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

Wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

 • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
 • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

 • Rozszerzona listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.
 • PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:
 • powrotu z zagranicy
 • kontaktu z zarażonym
 • – Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

 • W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Ten wymóg zostaje rozszerzony także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.
 • PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.
 • Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

 • Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.
 • Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

WSZYSTKIE INFORMACJE NT. OBOSTRZEŃ ZWIĄZANYCH Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA ZNAJDZIECIE NA STRONIE GOV. PL - LINK  

Koronawirus - najnowsze dane

RadioZET.pl/gov.pl/tvp.info/PZ