Zamknij

Koronawirus: OBOSTRZENIA. Co wolno, a co jest zabronione? [ZAOSTRZENIA, RESTRYKCJE, 31.03]

Paweł Żurek
31.03.2020 12:43
Koronawirus: zakaz przemieszczania się. Jakie są nowe zaostrzenia? [OBOSTRZENIA, RESTRYKCJE]
fot. pixabay.com

Rząd wprowadzi nowe obostrzenia, które mają pomóc w zatrzymaniu epidemii koronawirusa w Polsce – ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji 31 marca. Obostrzenia będą dotyczyły m.in. przemieszczania się,  a także funkcjonowania sklepów i lokali usługowych, w tym salonów kosmetycznych. Sprawdźcie, na czym dokładnie polegają nowe restrykcje.

W związku z rozprzestrzeniającą się w szybkim tempie epidemią koronawirusa, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nowych obostrzeń na terenie całego kraju. Minister zdrowia podkreślił, że pozostanie w domach to jedyna skuteczna droga na powstrzymanie choroby, którą obecnie przechodzi już ponad 2 tys. Polaków. Sprawdzamy poniżej, jakie zaostrzenia i restrykcje będą obowiązywać od 31 marca.

Koronawirus: INFOLINIA. Gdzie dzwonić? Jaki jest NUMER TELEFONU? Kiedy dzwonić? [GODZINY, KONTAKT]

Koronawirus: nowe OBOSTRZENIA [ZAOSTRZENIA, RESTRYKCJE, 31.03.2020]

Jak powiedział Mateusz Morawiecki, wprowadzenie nowych obostrzeń jest konieczne, by zahamować rozwój epidemii koronawirusa.

- Za dużo kontaktów miedzy ludźmi, za dużo ludzi jest w miejscach rekreacji - na plażach, bulwarach. Stamtąd pochodzą nowe zakażenia.  Stoimy przed dramatycznym wyborem. Albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza, albo będzie trudniejsza, ale możliwa do zarządzenia, wprowadzenia odpowiednich reguł, które doprowadzą do zmniejszenia zasięgu pandemii. Musimy zrobić wszystko, by nie dopuścić do wystąpienia scenariusza włoskiego i hiszpańskiego - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że jeśli ograniczymy kontakty między ludźmi mamy szansę zatrzymać koronawirusa.
- Musimy ograniczyć kontakty o 80 proc - wtedy mamy szansę na wyhamowanie wzrostu liczy chorych i zmarłych. Te drastyczne obostrzenia są konieczne. Do tej pory młodzież w weekend wychodziła z domów, stąd zakaz wychodzenia ludzi młodych bez rodzica poza dom, stąd zamknięcie parków, plaż, deptaków. To jedyny sposób walki. Nie ma szczepionki ani leku na koronawirusa - stwierdził prof. Szumowski.  

Koronawirus: nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które będą obowiązywały od 31 marca: 

 • Osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą. Wyłączeni z tego obowiązku będą:  rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), osoby niesamodzielne.
 • Ograniczenie w dostępie do plaż, bulwarów, placów: "Wprowadzamy ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, do skwerów, miejsc rekreacji, plaż, bo widzieliśmy, że nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej w takim wymiarze jak powinniśmy. Wprowadzamy zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich - PMM 
 • Zakaz wypożyczenia rowerów miejskich
 • Zamknięte wszystkie punkty kosmetyczne: fryzjerzy, tatuatorzy, gabinety kosmetyczne
 • sklepy i punkty usługowe – max.3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,

  targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy,

  placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe. "Na bazarach, na targowiskach, tam gdzie polscy rolnicy sprzedają swoje płody rolne, również wprowadzamy podobne ograniczenie - 3 osoby do jednego straganu. Dodatkowo wprowadzamy obowiązek noszenia rękawiczek w sklepach" - PMM.

Koronawirus - zaostrzenia obowiązujące od 31 marca 2020

 • Obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepów
 • W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane, pozostaną otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie
 • W każdym zakładzie pracy muszą być zapewnione środki kosmetyczne do dezynfekcji 
 • Zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych, poza tymi, w których przebywają osoby w kwarantannie 
 • Rozszerzona forma kwarantanny -  rodziny osób, które przechodzą kwarantannę od 31.03 także muszą ją przejść
 • Prywatni przewoźnicy (autobusy) muszą zachowywać identyczne zasady bezpieczeństwa, jak w przypadku przewoźników publicznych
 • Odwołanie zabiegów fizjoterapeutycznych, poza niezbędnymi 
 • Sklepy spożywcze, drogerie czy apteki - od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia. Chcemy poprzez te regulacje doprowadzić do zmniejszenia stykania się osób starszych z nosicielami koronawirusa

Koronawirus: NOWE OBOSTRZENIA. Od kiedy będą obowiązywały?

 Większość obostrzeń wprowadzonych przez rząd będzie obowiązywała od 1 kwietnia. Szczegóły znajdziecie poniżej:

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

Wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

 • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
 • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

 • Rozszerzona listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.
 • PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:
 • powrotu z zagranicy
 • kontaktu z zarażonym
 • – Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

 • W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Ten wymóg zostaje rozszerzony także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.
 • PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.
 • Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

 • Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.
 • Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

WSZYSTKIE INFORMACJE NT. OBOSTRZEŃ ZWIĄZANYCH Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA ZNAJDZIECIE NA STRONIE GOV. PL - LINK  

Koronawirus - najnowsze dane

RadioZET.pl/gov.pl/twitter.com/PZ