Zamknij

Koronawirus czy koronowirus? Która nazwa jest prawidłowa? [SARS-CoV-2, COVID-19]

Paweł Żurek
25.03.2020 12:00
Koronawirus czy koronowirus? Która nazwa jest prawidłowa? [SARS-CoV-2, COVID-19]
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Koronawirus czy koronowirus? Która z nazw wirusa jest prawidłowa? Pandemia koronawirusa sparaliżowała działanie kilkudziesięciu krajów na całym świecie, a media codziennie donoszą o nowych ofiarach wywołanej przez niego choroby COVID-19. W tym miejscu sprawdzamy dokładną nazwę koronawirusa i podajemy najważniejsze informacje o tym, jakie objawy wywołuje u osób zakażonych.

Koronawirus czy koronowirus? Która nazwa wirusa jest prawidłowa?

Wiele osób, które śledziły w mediach rozwój pandemii, sprawdzały w Internecie informacje o tym, jak dokładnie nazywa się wirus, który ją spowodował. Jego prawidłową nazwą jest SARS-CoV-2, a powszechnie używaną – KORONAWIRUS. 

Więcej informacji o KORONAWIRUSIE: 

Koronawirus: co to jest? 

Koronawirus (SARS-CoV-2, z angielskiego Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2, pol. zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej) jest siódmym znanym gatunkiem z tej rodziny wirusów powodującym zachorowania u ludzi. Pierwsze przypadki zakażenia odnotowano w Wuhanie w Chinach. Podejrzewa się, że źródłem rozprzestrzenienia się wirusa był targ rybny Huanan, gdzie sprzedawano dzikie zwierzęta, jak i owoce morza.

Koronawirus powoduje chorobę COVID-19 (Coronavirus Disease 2019 - pol. choroba koronawirusowa 2019). Łatwo przenosi się drogą kropelkową, a u niektórych osób powoduje zapalenie płuc.

Koronawirus: objawy

Choroba, którą powoduje koronawirus, ma dla osób zdrowych łagodne objawy – katar, ból gardła, kaszel i gorączka. COVID-19 ciężej przechodzą osoby przewlekle chore (np. na astmę, cukrzycę lub choroby serca). Zakażenie koronawirusem w ich przypadku może prowadzić do zapalenia płuc lub trudności z oddychaniem.

Objawami koronawirusa mogą być:

  • katar,
  • ból gardła,
  • kaszel,
  • gorączka,
  • trudności z oddychaniem (w poważnych przypadkach).

Kwarantanna - najnowsze informacje: 

 Do kiedy w Polsce będzie kwarantanna? Na czym polega? [KORONAWIRUS]

KWARANTANNA DOMOWA: co to znaczy? Na czym polega? [ZASADY, ZAKUPY, KTO DOSTARCZA JEDZENIE]

RadioZET.pl/PAP/MD