Zamknij

Które granice są otwarte? Jakie kraje można już odwiedzić? [LISTA, EUROPA, KWARANTANNA]

15.07.2020 11:32
Które granice są otwarte? Jakie kraje można już odwiedzić? [LISTA, EUROPA, KWARANTANNA]
fot. Które granice są otwarte? Jakie kraje można już odwiedzić? [LISTA, EUROPA, KWARANTANNA]

Które granice są już otwarte? Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało informator dot. miejsc, gdzie można już podróżować bez konieczności odbycia kwarantanny. Sprawdzamy, które granice są już otwarte.

Które granice są otwarte?

Jak poinformowało MSZ, kraje, do których możemy wjechać bez konieczności odbycia kwarantanny to: 

  • Litwa, Łotwa, Estonia
  • Niemcy, Ukraina, Szwajcaria, Austra, Liechtenstein, Włochy,
  • Holandia, Belgia, Luksemburg
  • Słowenia, Chorwacja, Serbia
  • Szwecja
  • Portugalia
  • Albania

Stan aktualny na 16.06. Poniżej mapa udostępniona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Otwarte granice: MAPA

Które granice są zamknięte?

W Unii Europejskiej wciąż są kraje, które utrzymały zamknięte granice, lub umożliwiły wjazd pod warunkiem odbycia kwarantanny. Są to m.in.:

Hiszpania: informacja od MSZ: Uwaga! Od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską będą musieli poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Mierzenie temperatury będzie się odbywało w sposób rutynowy, poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa.  

Wielka Brytania: informacje https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wielka-brytania

Norwegia: Co do zasady przekroczenie granicy i wjazd do Norwegii skutkuje obowiązkową 10-dniową kwarantanną (nie dotyczy kierowców samochodów ciężarowych świadczący usługi transportu i przewozu towarów oraz produktów, o ile nie wykazują objawów chorobowych). Więcej informacji nt. kwarantanny można znaleźć poniżej w sekcji Kwarantanna w Norwegii.

Rumunia:  Od 7.07.2020 r. Polska jest na tzw. „zielonej liście” krajów bezpiecznych. Tym samym osoby przybywające z Polski do Rumunii niezależnie od celu podróży nie muszą odbywać 14-dniowej izolacji domowej/ kwarantanny. Odbycie izolacji domowej po przyjeździe do Rumunii jest teraz zalecane przez rząd.

Mołdawia: Do 15 lipca 2020 r. zakazano wjazdu na terytorium Republiki Mołdawii cudzoziemców i bezpaństwowców. Osoby wjeżdżające do Republiki Mołdawii muszą obowiązkowo wypełnić deklarację epidemiologiczną, a także podpisać oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności za przestrzeganie reżimu izolacji na okres czternastu dni we wskazanych miejscach.

Słowenia: obowiązek kwarantanny nie dotyczy osób w tranzycie, jeżeli ich pobyt na terenie kraju nie przekracza 12 godzin. 

Informacje o pozostałych krajach znajdziecie tutaj: LINK.

Wakacje za granicą. Do których krajów możemy polecieć na urlop? [Lista]

Granice otwarte: wjazd warunkowy

Wjazd do Czech, Słowacji czy na Węgry jest możliwy po spełnieniu pewnych warunków. Więcej o nich znajdziecie  tutaj: LINK

Lista państw zezwalających na wjazd warunkowy: Czechy, Słowacja, Węgry, Francja, Grecja, Turcja, Rosja, Dania, Finlandia. 

RadioZET.pl/MSZ/PAB