Zamknij

Kwarantanna w Polsce: zaostrzenie. Co oznacza, na czym polega i co będzie zamknięte? [LISTA MIEJSC]

Paweł Żurek
24.03.2020 13:28
Kwarantanna w Polsce: zaostrzenie. Co oznacza, na czym polega i co będzie zamknięte? [LISTA MIEJSC]
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER

Kwarantanna zostanie zaostrzona - poinformował premier Mateusz Morawiecki na oficjalnej konferencji prasowej, zorganizowanej 24 marca. Rząd podjął decyzję o tym, by zamknąć część sklepów i obiektów użyteczności publicznej w celu wyhamowania rozwoju pandemii koronawirusa. Sprawdzamy, co zostanie zamknięte po tym, jak rząd wprowadził zaostrzoną kwarantannę. 

Kwarantanna w Polsce: zaostrzenie. Co oznacza, na czym polega? 

Zaostrzenie kwarantanny w Polsce będzie polegało na wyłączeniu z użytkowania kolejnych obiektów użyteczności publicznej. Ma ono na celu wyhamowanie krzywej wzrostu zachorowań na koronawirusa, by po Wielkanocy firmy mogły wrócić do funkcjonowania.

 - Wszystkie modele obserwacji krajów wokół nas pokazują, że umiarkowane ograniczenie kontaktów prowadzi do przesunięcia fali zachorowań. Trzeba ograniczyć je do maksimum, żeby ocalić życia. Wiem, że jest trudno i jesteśmy zmęczeni. Proszę o jeszcze większy wysiłek, by ograniczyć wirusa - poinformował prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. 

- Wzrost zachorowań na Covid-19 jest widoczny. To bardzo nas boli i dlatego niezbędne są kolejne kroki ograniczające zakażenia w całej Polsce. Zalecenia ekspertów są takie, że potrzebne są kolejne obostrzenia. Potęgi gospodarcze jak Francja, Wielka Brytania, Niemcy wprowadzają takie ograniczenia, jak my w Polsce, sprowadzają też swoich obywateli do kraju podobnie jak my. Mam nadzieję, że za kilka tygodni w tej dyscyplinie sanitarnej będziemy mogli wrócić do normalnego życia zawodowego - stwierdził Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.  

Do kiedy KWARANTANNA będzie w Polsce? Na czym polega? [KORONAWIRUS]

Kwarantanna w Polsce: zaostrzenie. Co będzie zamknięte? [LISTA MIEJSC] 

W związku z zaostrzeniem kwarantanny nie będzie można m.in. spacerować po bulwarach, parkach czy lasach, ani bawić się z dziećmi na placach zabaw. Dalej dozwolone będzie za to chodzenie do pracy. Zakaz nie obejmuje także pomocy najbliższym. 

Kara za gromadzenie się np. na bulwarach może wynosić do 5 tys. złotych. Zaostrzenie kwarantanny obowiązuje do 11 kwietnia. 

NOWE ZASADY KWARANTANNY - LINK 

Ograniczenia w przemieszczaniu się. Jakie będą? Gdzie można jeździć? 

Od momentu wprowadzenia obostrzeń kwarantanny każdy z autobusów i pociągów będzie mógł zabrać jedynie połowę z fabrycznej liczby pasażerów. - Proszę włodarzy, by w autobusach i pociągach tylko co drugie miejsce było zajęte - zaapelował prof. Łukasz Szumowski. 

Obowiązuje też zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób (obostrzenie nie dotyczy rodzin). Zaostrzenie kwarantanny oznacza również, że zostaje wprowadzony zakaz wychodzenia z domu poza wyjściem do pracy, sklepu, apteki czy lekarza. - Wyjście z psem, czy na spacer też jest niezbędne, ale to nie oznacza, że mamy się gromadzić. Jeśli nie ograniczymy wyjścia z domów do zera nie uda się nam ocalić ludzkich żyć - tłumaczył prof. Szumowski. 

RadioZET.pl/PZ