Zamknij

Lany Poniedziałek 2018 - kiedy jest Śmigus Dyngus? [DATA, ZWYCZAJE]

Redakcja
30.03.2018 13:57
Lany Poniedziałek - kiedy jest Śmigus Dyngus 2018? [DATA, ZWYCZAJE]
fot. ZENON ZYBURTOWICZ / East News

Lany Poniedziałek, czyli Poniedziałek Wielkanocny związany jest z tradycją oblewania wodą, obecnie głównie praktykowaną przez dzieci. Kiedy jest śmigus-dyngus w 2018 roku? Sprawdzamy daty oraz zwyczaje, które wiążą się z Poniedziałkiem Wielkanocnym.

Kiedy jest Lany Poniedziałek w 2018? Data Poniedziałku Wielkanocnego jest ruchoma, dlatego sprawdzamy, kiedy w 2018 roku wypada święto związane z tradycją śmigusa-dyngusa, czyli oblewania się wzajemnie wodą.

Lany Poniedziałek 2018 - kiedy jest śmigus-dyngus?

Poniedziałek Wielkanocny nazywany także Lanym Poniedziałkiem wiąże się ze znanym od wieków zwyczajem śmigusa-dyngusa. Data Poniedziałku Wielkanocnego jest ruchoma, wypada on jednak zawsze dzień po Wielkanocy. Kiedy jest śmigus-dyngus w 2018 roku? Lany Poniedziałek wypada tym razem 2 kwietnia, czyli dodatkowo w dzień po Prima Aprilis. Z tego powodu musimy podwójnie uważać - oprócz oblania nas wodą, możemy spodziewać się żartów od znajomych, którzy będą udawać, że oblewają nas wodą np. z pustego wiadra.

>> Kalendarz wielkanocny 2018: kiedy Wielki Tydzień, pierwszy i drugi dzień świąt?

Poniedziałek Wielkanocny, czyli Lany Poniedziałek - zwyczaje

Tradycja oblewania wodą w Lany Poniedziałek, czyli śmigus-dyngus był praktykowany między innymi przez Słowian. Uważali oni, że oblewanie się wodą miało sprzyjać płodności, dlatego zwyczajowi podlegały przede wszystkim panny. Dziś śmigus-dyngus jest ruchomym świętem, traktowanym jako zabawa o charakterze ludowym. Obecnie w odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, choć zwyczaj praktykowany jest głównie przez dzieci i młodzież. Poniedziałek Wielkanocny to dla nich okazja do kupienia specjalnych gadżetów, takich jak pistolety na wodę. W Lany Poniedziałek dzieci często obrzucają się także specjalnymi balonami wypełnionymi wodą.

Zagłosuj

Czy praktykujesz zwyczaj oblewania się wodą w Lany Poniedziałek?

Liczba głosów:

>> Dni wolne od pracy i szkoły 2018 [KALENDARZ]

Warto jednak pamiętać, że Lany Poniedziałek należy traktować jako dobrą zabawę wśród gronie bliskich, rodziny lub znajomych. Za oblewanie wodą przechodniów na ulicy lub nieznajomych, a także za wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów i tramwajów można otrzymać karę grzywny w wysokości nawet do 500 zł. 

RadioZET.pl/KP