Zamknij

Lidia Staroń: kim jest? [RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH, PiS, MĄŻ, DZIECI]

19.05.2021 23:35
Lidia Staroń
fot. Piotr Molecki/East News

Lidia Staroń, bezpartyjna senator, zgodnie z zapowiedziami Jarosława Kaczyńskiego, może zostać kandydatką na rzecznika praw obywatelskich. Prezes PiS zapytany, czy kandydatura parlamentarzystki wchodzi w grę przy wydawaniu rekomendacji na stanowisko RPO, odpowiedział: "Sądzę, że wchodzi". 

Lidia Staroń: rzecznik praw obywatelskich [RPO]

Lidia Staroń nową kandydatką na rzecznika praw obywatelskich? Jarosław Kaczyński zdradził, że bezpartyjna senator będzie brana pod uwagę przez PiS przy wystawianiu rekomendacji na to stanowisko.

Prezes PiS był w środę gościem w Programie 1 Polskiego Radia oraz Polskim Radiu 24. Kaczyński był pytany m.in. o kandydata na RPO, którego chce wystawić Porozumienie.
–To jest sprawa uzgodniona – powiedział polityk. Kaczyński zapewnił, że jest to też kandydat PiS. Poinformował, że kandydatem na RPO jest „osoba o ogromnym zacięciu społecznym. Trudno ją widzieć poza polityką w ogóle, ale to na pewno nie jest polityka partyjna”. Nie wskazywał bezpośrednio na Lidię Staroń, jednak zapytany, czy jej kandydatura wchodzi w grę, odparł: "Sądzę, że wchodzi".

Przełom ws. RPO? Kaczyński nie wyklucza poparcia kandydata spoza PiS

Lidia Staroń: kim jest? 

Lidia Staroń to polska polityk, przedsiębiorca i działaczka społeczna, posłanka na Sejm RP V, VI i VII kadencji, senator IX kadencji Senatu RP.

W 2005 wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. W wyborach w tym samym roku uzyskała mandat poselski z jej listy w okręgu olsztyńskim. Po dwóch latach skutecznie ubiegała się o reelekcję, otrzymując 15 514 głosów. W 2011 roku po raz trzeci z rzędu została wybrana na posła (z wynikiem 16 091 głosów). W sierpniu 2015 wystąpiła z PO, a w następnym miesiącu znalazła się poza jej klubem parlamentarnym.

W Sejmie pracowała m.in. w Komisji Infrastruktury, Komisji Ustawodawczej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a także w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego. Po odejściu z PO pozostała politykiem bezpartyjnym.

W wyborach parlamentarnych w 2015 Lidia Staroń uzyskała mandat senatorski IX kadencji w okręgu olsztyńskim, otrzymując 63 870 głosów. W wyborach w 2019 z powodzeniem ubiegała się o senacką reelekcję z wynikiem 106 035 głosów.

Lidia Staroń: czym się zajmuje?

W parlamencie Staroń była zaangażowana w przygotowywanie rozwiązań prawnych dotyczących spółdzielni mieszkaniowych, w tym zwłaszcza przepisów dotyczących uwłaszczania spółdzielców.

Była również przedstawicielką grupy posłów przed Trybunałem Konstytucyjnym, których wniosek doprowadził do stwierdzenia niezgodności z przepisami Konstytucji RP niektórych przepisów dotyczących o spółdzielniach mieszkaniowych i prawa spółdzielczego. Była też przedstawicielką grupy posłów, z których inicjatywy obchodzony od 2006 Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych został przekształcony w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Lidia Staroń: wybory 2019 [NOWA SENATOR, PiS]

W wyborach parlamentarnych 2019 Lidia Staroń uzyskała mandat senatora z własnego komitetu. Parlamentarzystka nie należy do KO, ani PiS-u. To szczególnie ważne w kontekście układu głosów w wyższej izbie parlamentu: Koalicja ma w nim większość, a PiS najprawdopodobniej będzie chciał przekonać jednego z senatorów, by móc odrzucać poprawki klubów opozycyjnych.

Lidia Staroń: mąż, dzieci

Lidia Staroń jest zamężna, ma czworo dzieci.

Lidia Staroń: kontakt, poglądy

Kontakt do senator Lidii Staroń to:

  • Biuro senatorskie Lidii Staroń
  • ul. Kopernika 45/11, 10-512 Olsztyn
  • tel. 89 527 92 37, 504 251 410
  • e-mail: biuro.senator@interia.pl
  • www.lidiastaron.pl

Senator o swoich poglądach napisała na własnej stronie internetowej: do polityki trafiłam z przekonania, nie godząc się na panujące bezprawie. Podjęłam walkę z sitwą. Dotarłam do dokumentów, które pokazały głęboką patologię nie tylko w spółdzielczości, ale także w urzędach i sądownictwie. Mimo szykan, samotnie doprowadziłam do rozbicia mafii spółdzielczej w Olsztynie i aresztowania prezesa spółdzielni. Zdemaskowałam powiązanych z korupcyjnym układem sędziów. Podczas pięcioletniej walki szykanowano mnie i wielokrotnie zastraszano, próbowano zdyskredytować w mediach. W samochodzie przecięto mi przewód hamulcowy, innym razem opony. Nie ugięłam się. Wręcz przeciwnie, narastał we mnie bunt; konsekwentnie dochodziłam prawa. Założyłam Stowarzyszenie Obrony Spółdzielców. Walczę z korupcją oraz o losy zwykłych ludzi. 

RadioZET.pl/PZ