Zamknij

Łukasz Szumowski - kim jest nowy minister zdrowia?

Redakcja
09.01.2018 12:51
Łukasz Szumowski - kim jest nowy minister zdrowia? [INFORMACJE]
fot. STANISLAW KOWALCZUK / EAST NEWS

Łukasz Szumowski został mianowany nowym ministrem zdrowia od 9 stycznia 2018 roku w ramach rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego. Zastąpi on odwołanego dotychczasowego ministra Konstantego Radziwiłła. Sprawdzamy informacje o nim: kim jest prywatnie i czym zajmował się do tej pory.

Łukasz Szumowski - kim jest nowy minister zdrowia? Przed przejęciem nowego stanowiska był on wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Zastąpi on odwołanego dotychczasowego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Kim jest Łukasz Szumowski? [INFORMACJE]

Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Łukasz Szumowski urodził się 3 czerwca 1972 roku w Warszawie. Jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest autorem lub współautorem ponad 150 prac o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jest żonaty, ma czwórkę dzieci. Obecnie mieszka w Warszawie razem z rodziną. Amatorsko zajmuje się żeglarstwem oraz narciarstwem. W wolnym czasie gra na pianinie i gitarze.

>> Jacek Czaputowicz - sylwetka nowego ministra spraw zagranicznych

Łukasz Szumowski - kardiolog nowym ministrem zdrowia

Łukasz Szumowski jest specjalistą kardiologiem, elektrofizjologiem i specjalistą chorób wewnętrznych. W 1997 roku ukończył studia medyczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a rok później rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych w Instytucie Kardiologii im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a w 2010 - doktora habilitowanego nauk medycznych. Tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku.

Kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. Pełnił liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych, należy także do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Współpracował również z fundacją Serce dla Arytmii promującą wiedzę dla pacjentów i lekarzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia arytmii oraz ze Stowarzyszeniem Pacjentów Serce dla Arytmii.

Łukasz Szumowski pracował także w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "KardioMedica" oraz Centrum Kardiologii Allnort mieszczącym się przy ul. Płowieckiej 37 w Warszawie. Współpracował z fundacją Kresy w Potrzebie - Polacy Polakom, zajmującą się pomocą obywatelom polskim pozostawionym poza wschodnimi granicami, w szczególności dzieciom z Grodna i Wołkowyska.

>> Styczniowa sonda RadioZET.pl: Na którą partię zagłosowałbyś w wyborach?

RadioZET.pl/nauka.gov.pl/KP