Zamknij

Mały ZUS 2019: ile wynosi, jaka kwota, dla kogo, jak zgłosić? [ZASADY]

Redakcja
04.01.2019 10:59
Mały ZUS 2019: ile wynosi, jaka kwota, dla kogo, jak zgłosić? [ZASADY]
fot. pixabay.com

Mały ZUS 2019. Niższe składki do ZUS, opłacane przez przedsiębiorców, zaczęły obowiązywać od początku 2019 roku. Sprawdź, ile będzie wynosił Mały ZUS i komu przysługuje. Jaka będzie kwota niższych składek, które zapłacimy do ZUS-u i jak się zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Mały ZUS obowiązuje od 2019 roku i według ministerstwa przedsiębiorczości i technologii ma pomóc drobnym przedsiębiorcom na początkowym etapie ich działalności. Mały ZUS oznacza, że zapłacą oni mniej za ubezpieczenie społeczne, czyli emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe.

Dla kogo mniejsze składki na ZUS w 2019?

Mały ZUS nie obejmuje składki zdrowotnej, którą właściciele firm dalej opłacają w całości. Dla kogo Mały ZUS? Niższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapłacą ci przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku rozliczeniowym nie osiągnęli 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Ta kwota wynosi od 2019 roku dokładnie 63 tys. złotych.

Czytaj więcej: Mały ZUS dla przedsiębiorców. Rząd przyjął ustawę

Niższe składki na ZUS. Zasady

Zasady przyznawania Małego ZUS-u. Niższych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zapłacą przedsiębiorcy, którzy w zeszłym roku prowadzili działalność pozarolniczą: artyści, twórcy, wspólnicy spółek (jawna, komandytowa, jednoosobowa spółka z o.o., partnerska)osoby prowadzące publiczną lub niepubliczną szkołę, czy wykonujące wolny zawód.

Mały ZUS 2019. Jak się zgłosić? Jaki kod?

Żeby móc zgłosić się po Mały ZUS, właściciele firm muszą zarejestrować się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Potrzebny będzie do tego kod, który został zawarty w nowym rozporządzeniu ministerstwa rodziny i pracy. Czas na rejestrację mija 8 stycznia.

Radiozet.pl/PZ