Zamknij

Marszałek senior: kto to jest, kto go wybiera? Zasady wyboru [REGULAMIN, PRZEPISY, PRZYWILEJE, KORWIN - MIKKE]

Paweł Żurek
05.11.2019 14:00
Marszałek senior: kto to jest, kto go wybiera? Zasady wyboru [REGULAMIN, PRZEPISY, PRZYWILEJE, KORWIN - MIKKE]
fot. Shutterstock

Marszałek senior jak po każdych wyborach został wybrany przez prezydenta. Media od ogłoszenia wyniku wyborów zaczęły spekulować nt. kandydatów na to stanowisko. Ostatecznie, prezydent Andrzej Duda wskazał na to stanowisko Antoniego Macierewicza. Sprawdzamy zasady wyboru marszałka seniora, regulamin sejmu dotyczący powołania osób na to stanowisko, a także wyliczamy przywileje przyszłego marszałka.

Marszałek senior Sejmu i Senatu: kto to jest? Kto go wybiera? Zasady wyboru [SENAT, SEJM]

Marszałek senior w polskim parlamencie to jeden z najstarszych wiekiem posłów na Sejm oraz najstarszy wiekiem senator, Politycy są powołani przez prezydenta do prowadzenia pierwszych po wyborach posiedzeń Sejmu i Senatu (12 listopada) do czasu wybrania marszałka Sejmu i marszałka Senatu.

Instytucja marszałka seniora jest szczególną i tymczasową formą wykonywania przez posła i senatora niektórych kompetencji marszałków (odpowiednio: Sejmu i Senatu). Pełnienie zadań marszałka seniora stanowi wyróżnienie i ma wymiar prestiżowy.

Marszałek senior: regulamin sejmu

Marszałka seniora wybiera prezydent. Mówi o tym art. 1 ust. 1 regulaminu Sejmu. Prezydent wybiera na marszałka seniora jednego z najstarszych parlamentarzystów w Sejmie lub najstarszego w Senacie, co oznacza, że ma przy wyborze niewielką dowolność.

Powołanie marszałka seniora musi nastąpić przed pierwszym posiedzeniem nowo wybranego parlamentu.

Wybory parlamentarne 2019: najważniejsze informacje: 

Nowy marszałek senior: Antoni Macierewicz

Wiadomo już, że nowym marszałkiem seniorem został Antoni Macierewicz. 

- Panu prezydentowi ogromnie zależało na tym, aby dokładnie tak, jak to było w 2015 roku, marszałkiem seniorem w Sejmie był ktoś, kto miał piękną kartą opozycyjną - ktoś, kto szczególnie w tym roku, 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do polskiego Sejmu, zasłużył się ogromnie dla państwa polskiego. Stąd decyzja, aby marszałkiem seniorem Sejmu był pan minister Antoni Macierewicz - powiedział prezydencki rzecznik, Błażej Spychalski, na konferencji w Warszawie.

Rzecznik prezydenta poinformował ponadto, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 12 listopada o godz. 12, Senatu - tego dnia o godzinie 16.

W przypadku Sejmu pierwsze posiedzenie nowej kadencji otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego a także wybór marszałka Sejmu, który następnie obejmuje przewodnictwo obrad.

Marszałek senior: przepisy, przywileje

Według przepisów przywilejem marszałka seniora jest prowadzenie pierwszego posiedzenia Sejmu (12 listopada), do czasu wyboru nowego marszałka.

Wybory 2019: co trzeba wiedzieć?

Wybory 2020: najnowsze informacje

RadioZET.pl/PZ