Zamknij

Matura 2021: zasady, zakres materiału. Nowe zasady obowiązujące na maturze 2021

19.11.2020 16:07
Matura 2021: zasady, zakres materiału. Jakie będą nowe zasady obowiązujące na maturze 2021?
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Matura 2021. Minister edukacji i nauki ogłosił, że zakres materiału, który trzeba opanować przed egzaminem dojrzałości, zostanie zmniejszony. – Uczniowie nie byli w stanie zdobyć tak dużej wiedzy, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się normalnie, w systemie stacjonarnym i przez cały czas - argumentował szef resortu. Sprawdzamy, jakie będą nowe zasady zdawania matury.

 

Matura 2021: zasady. Jakie będą zasady zdawania matury 2021?

Zasady zdawania matury 2021 podał minister edukacji Przemysław Czarnek na konferencji prasowej. Poinformował na niej o zakończeniu pracy ekspertów, którzy zmienili podstawy programowe przedmiotów egzaminacyjnych.

- Zakres wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu ósmoklasisty w przyszłym roku będzie ograniczony o ok. 20-30 proc. - powiedział w czwartek 19 listopada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Według ministra edukacji skorygowanie podstaw programowych w zakresie przedmiotów egzaminacyjnych było potrzebne, gdyż obecni maturzyści i ósmoklasiści byli poszkodowani najpierw z powodu strajku nauczycieli, a potem z powodu nauki zdalnej prowadzonej wiosną i teraz. - Ci uczniowie nie byli w stanie zdobyć tak dużej wiedzy, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się normalnie, w systemie stacjonarnym i przez cały czas - argumentował Czarnek.

Matura 2021: kiedy będzie? Data, terminy, harmonogram [EGZAMINY MATURALNE CKE]

Matura 2021: nowe zasady [ZAKRES MATERIAŁU]

Minister edukacji poinformował, że nowe zasady zdawania matury 2021 opracowywali eksperci, którzy pracowali nad obowiązującymi podstawami programowymi.

- W skład każdej grupy wchodził przedstawiciel nauczycieli, świata akademickiego i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Teraz na tej podstawie CKE przygotuje arkusze egzaminacyjne z egzaminami, których zakres przedmiotowy i zakres wiedzy potrzebnej do zdania egzaminu będzie ograniczony o 20-30 proc. Będzie to zmiana jednorazowa, obowiązująca tylko na egzaminach w przyszłym roku - przekazał minister.

Matury 2021 - TERMINY: kiedy matura pisemna i ustna? [DATA, HARMONOGRAM CKE]

Zmiany na maturze 2021:

- w przypadku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym zmniejszeniu ma ulec liczba zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym

- na maturze z matematyki zmniejszy się liczba zadań otwartych, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu.
- maturzyści nie będą musieli przystąpić - tak jak dotąd - do jednego obowiązkowego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni nadal będą mogli to zrobić, ze względu na postępowanie rekrutacyjne na uczelnie, ale nie będą musieli tego zrobić, by zdać maturę.

Póki co nie jest planowane odwołanie matur ustnych. 

Obecnie maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym). Licealiści i uczniowie techników muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów. Obowiązkowe są także dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego.

Lektury na maturę 2021: jakie obowiązują? [OBOWIĄZKOWE, PODSTAWOWE, ROZSZERZONE, Z GWIAZDKĄ]

Matura 2021: nowe zasady. Kiedy zostaną wprowadzone? 

Zmiany w sposobie zdawania matury i egzaminu ósmoklasisty zostaną teraz opublikowane w formie dokumentu na stronie MEN. Do 27 listopada resort będzie czekać na uwagi do propozycji zmian.

- Po konsultacjach zostanie opracowana ostateczna wersja rozporządzenia z załącznikami jeszcze w grudniu tego roku tak, żeby CKE mogła przygotować skorygowane arkusze egzaminacyjne i skorygowany informator egzaminacyjny. W związku z tym uczniowie, rodzice i nauczyciele będą mieli pełną jasność co do tego, co będzie obowiązywało i w jakim zakresie na egzaminach maturalnych i ósmoklasisty w 2021 roku – powiedział Czarnek. 

 Rozporządzenie będzie wydane do 15 grudnia, wtedy też zostaną wydane aneksy do informatorów egzaminacyjnych, by było wiadomo, jak będą wyglądać egzaminy. Planowane jest też przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli. - Odbędą się one kaskadowo. Planujemy je zakończyć do terminu ferii zimowych, czyli do 18 stycznia – podał wiceminister edukacji, Maciej Kopeć. 

Egzaminy próbne będą przeprowadzane na arkuszach, które mają odpowiadać zmienionym wymaganiom egzaminacyjnym.

RadioZET.pl/PAB