Zamknij

Mikołajki 2017 - kiedy wypada święto? [data, zwyczaje, legenda]

Redakcja
05.12.2017 09:30
Mikołajki 2017 - kiedy są w tym roku? [DATA ŚWIĘTA, ZWYCZAJE, LEGENDA]
fot. pixabay.com

Kiedy są Mikołajki 2017? Choć święto ku czci świętego Mikołaja co roku wypada tego samego dnia, takie pytanie wciąż się pojawia. Zwyczaj przynoszenia prezentów tego dnia narodził się prawdopodobnie w średniowieczu. Sprawdzamy informacje, zwyczaje, legendę i datę Mikołajek 2017.

Mikołajki 2017 - kiedy są? Zwyczaje i legenda związana z powstaniem święta i wręczanie sobie prezentów powstały prawdopodobnie w średniowieczu. Sprawdzamy szczegóły dotyczące święta ku czci świętego Mikołaja.

Kiedy są Mikołajki 2017? [DATA]

Mikołajki 2017 wypadają w tym roku w środę, 6 grudnia. Data święta jest stała, a po raz pierwszy pojawiło się ono około IX wieku. W tym czasie 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako odpowiednie przygotowanie do Bożego Narodzenia. Zwyczaj dawania sobie prezentów w ten dzień narodził się prawdopodobnie w średniowieczu.

Zobacz także

Mikołajki 2017 - zwyczaje i legendy

Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodził się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku 6 grudnia. Najbardziej znana była, spisana w pierwszej połowie IX wieku w Konstantynopolu przez archimandrytę Michała, opowieść o trzech córkach.

Najpopularniejszym zwyczajem na Mikołajki 2017 jest pozostawianie małych prezentów i słodyczy w nocy z 5 na 6 grudnia. Ukrywa się je w butach lub wywieszonych w widocznym miejscu, specjalnie przygotowanych skarpetach. Dzieci najczęściej znajdują prezenty pod poduszką zaraz po przebudzeniu w mikołajkowy poranek.

Zobacz także

Na Mikołajki 2017 organizowane są różne wydarzenia w miastach, szczególnie dla młodszych dzieci. Tego dnia w szkołach i przedszkolach odwiedza je Mikołaj, który najczęściej obdarowuje je drobnymi upominkami i słodyczami. Również młodzież i dorośli często organizują sobie tak zwane "Mikołajki" w szkole i w pracy, które polegają na wymienianiu się prezentami. Ten zwyczaj poprzedza losowanie, podczas którego każda osoba jest przydzielona "swojemu Mikołajowi", od którego otrzyma prezent.

RadioZET.pl/KP