Mikołajki 2017 - kiedy wypada święto? [data, zwyczaje, legenda]

05.12.2017 09:30
xxx zet

Kiedy są Mikołajki 2017? Choć święto ku czci świętego Mikołaja co roku wypada tego samego dnia, takie pytanie wciąż się pojawia. Zwyczaj przynoszenia prezentów tego dnia narodził się prawdopodobnie w średniowieczu. Sprawdzamy informacje, zwyczaje, legendę i datę Mikołajek 2017.

Mikołajki 2017 - kiedy są w tym roku? [DATA ŚWIĘTA, ZWYCZAJE, LEGENDA] fot. pixabay.com

Mikołajki 2017 - kiedy są? Zwyczaje i legenda związana z powstaniem święta i wręczanie sobie prezentów powstały prawdopodobnie w średniowieczu. Sprawdzamy szczegóły dotyczące święta ku czci świętego Mikołaja.

Kiedy są Mikołajki 2017? [DATA]

Mikołajki 2017 wypadają w tym roku w środę, 6 grudnia. Data święta jest stała, a po raz pierwszy pojawiło się ono około IX wieku. W tym czasie 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako odpowiednie przygotowanie do Bożego Narodzenia. Zwyczaj dawania sobie prezentów w ten dzień narodził się prawdopodobnie w średniowieczu.

Mikołajki 2017 - zwyczaje i legendy

Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodził się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku 6 grudnia. Najbardziej znana była, spisana w pierwszej połowie IX wieku w Konstantynopolu przez archimandrytę Michała, opowieść o trzech córkach.

Najpopularniejszym zwyczajem na Mikołajki 2017 jest pozostawianie małych prezentów i słodyczy w nocy z 5 na 6 grudnia. Ukrywa się je w butach lub wywieszonych w widocznym miejscu, specjalnie przygotowanych skarpetach. Dzieci najczęściej znajdują prezenty pod poduszką zaraz po przebudzeniu w mikołajkowy poranek.

Na Mikołajki 2017 organizowane są różne wydarzenia w miastach, szczególnie dla młodszych dzieci. Tego dnia w szkołach i przedszkolach odwiedza je Mikołaj, który najczęściej obdarowuje je drobnymi upominkami i słodyczami. Również młodzież i dorośli często organizują sobie tak zwane "Mikołajki" w szkole i w pracy, które polegają na wymienianiu się prezentami. Ten zwyczaj poprzedza losowanie, podczas którego każda osoba jest przydzielona "swojemu Mikołajowi", od którego otrzyma prezent.

RadioZET.pl/KP

Oceń
Tagi