Zamknij

Który z kronikarzy odpisał nasze zwycięstwo nad Aleksandrem Macedońskim? Pytanie z Milionerów za 75 tys. zł

Paweł Żurek
29.07.2019 12:15
Który z kronikarzy odpisał nasze zwycięstwo nad Aleksandrem Macedońskim? Pytanie z Milionerów za 75 tys. zł
fot. screen Player/ Milionerzy/ TVN

Który z kronikarzy odpisał nasze Lechitów zwycięstwo nad Aleksandrem Macedońskim? Odpowiedź na pytanie z Milionerów oraz jej wyjaśnienie możecie znaleźć w tym artykule. Sprawdzamy także, czy uczestnikowi udało się odpowiedzieć poprawnie i wygrać 75 tys. złotych.

Który z kronikarzy odpisał nasze Lechitów zwycięstwo nad Aleksandrem Macedońskim? Poniżej znajdziecie odpowiedź na pytanie z "Milionerów" i jej wyjaśnienie. Sprawdzamy również, którą odpowiedź ostatecznie wybrał gracz i czy udało mu się wygrać 75 tysięcy złotych.

>> Tytułowa traviata to ta, która pobłądziła. Kto nią jest? Pytanie z Milionerów za 250 tys. zł

>> Kampania wrześniowa zaczęła się 1 września. Kiedy się skończyła? Pytanie z Milionerów za 2 tys. zł

>> Bułgarzy mówiąc dobro utro..? Pytanie z Milionerów za 5 tys. zł

Który z kronikarzy odpisał nasze zwycięstwo nad Aleksandrem Macedońskim? [PYTANIE Z MILIONERÓW]

Odpowiedź na pytanie w "Milionerach" o to który z kronikarzy odpisał nasze zwycięstwo nad Aleksandrem Macedońskim nie była oczywista dla gracza. Miał on do wyboru tradycyjnie cztery warianty:

A.      Gall Anonim

B.      Wincenty Kadłubek

C.      Jan Długosz

D.      Janko z Czarnkowa

Uczestnik Milionerów skorzystał z koła ratunkowego - telefonu do przyjaciela. Podpowiedź jaką usłyszał brzmiała tak: na 70 procent był to Wincenty Kadłubek. Uczestnik ostatecznie poszedł za radą przyjaciela i wybrał opcję B. 

MILIONERZY - Który z kronikarzy opisał nasze zwycięstwo nad Aleksandrem Macedońskim? [ODPOWIEDŹ]

Prawidłowa odpowiedź na pytanie z "Milionerów": który z kronikarzy odpisał nasze Lechitów zwycięstwo nad Aleksandrem Macedońskim to Wincenty Kadłubek. Odpowiedź uczestnika, który zaznaczył opcję B była prawidłowa. Dzięki temu zdobył 75 tys. złotych. 

Jakiej opowieści dotyczy pytanie z Milionerów? Według Wincentego Kadłubka po śmierci królowej Wandy kraj Lechitów został najechany przez Aleksandra Wielkiego. Wojska macedońskie wkroczyły do Polski od strony Moraw, zajmując Małopolskę i Śląsk. Ostatecznie Aleksander miał zostać pokonany w bitwie pod górą, kiedy to Lechici za namową pewnego złotnika przygotowali zasadzkę na Macedończyków, zwabiając ich doń wyrzeźbionymi z drewna figurami rycerzy udającymi wojsko. Gdy pokonany Aleksander wycofał się z kraju Polan, złotnik został obwołany królem i otrzymał imię Lestek, co znaczy przebiegły.

RadioZET.pl/wikipedia.com/PZ